Spis treści
Konfiguracja pocztowa jest następująca
- Nazwa użytkownika: <adres e-mail>
- Hasło: <hasło do konta pocztowego>
- Serwer poczty przychodzącej: pop3.dpoczta.pl:110 (po dwukropku mamy port 110)
- Serwer poczty przychodzącej: imap.dpoczta.pl:143 (po dwukropku mamy port 143)
- Serwer poczty wychodzącej: smtp.dpoczta.pl:25 (po dwukropku mamy port 25)
- Serwer poczty wychodzącej wymaga uwierzytelnienia: TAK
Konfiguracja dla połączeń szyfrowanych SSL
- Serwer poczty przychodzącej: pop3.dpoczta.pl:995 (SSL) (po dwukropku mamy port 995)
- Serwer poczty przychodzącej: imap.dpoczta.pl:993 (SSL) (po dwukropku mamy port 993)
- Serwer poczty wychodzącej: smtp.dpoczta.pl:587 (STARTTLS) (po dwukropku mamy port 587)
Więcej informacji na temat konfiguracji programów pocztowych mogą Państwo znaleźć w naszej dokumentacji.
Czym różni się połączenie poczty przychodzącej POP3 od IMAP?
Jeśli wybierzesz w aplikacji pocztowej opcję pobierania wiadomości poprzez POP3, wiadomosci będą pobierane z serwera na komputer gdzie dana aplikacja pocztowa tj. Outlook, Thunderbird, Apple Mail czy inna są skonfigurowane. W większosci przypadków aplikacja po pewnym czasie lub od razu po pobraniu wiadomości, będzie usuwała ją z serwera. Takie rozwiązanie sprawdza się gdy często przebywasz offline i nie mając dostepu do sieci internet chcesz miec dostęp do swoich wiadomości. Musisz jednak mieć na uwadze, że gdy zostaną one pobrane i usunięte z serwera, wtedy takie wiadomości znajdują się wyłącznie na urządzeniu, na które zostały pobrane. W razie awarii komputera, telefonu czy tabletu ryzykujesz bezpowrotną utratą wiadomości e-mail.
Rozwiązanie z użyciem POP3 pobierze wiadomości na Twój komputer i utrudni lub uniemożliwi działanie na skrzynce i wiadomościach w niej zawartych na wielu urządzeniach jednocześnie. Mówiąc kolokwialnie – wiadomość odczytana na jednym z urządzeń, nie zostanie oznaczona jako odczytana na innym, lub wręcz na drugie urządzenie nie zostanie pobrana w ogóle.
Korzystanie z protokołu IMAP charakteryzuje się tym, że wiadomosci e-mail pozostają na serwerze tak długo jak ty z poziomu aplikacji klienta e-mail nie wydasz wyraźnej komendy aby zostały one usunięte. IMAP powoduje bezpośrednią komunikację ze skrzynką z poziomu klientów e-mail tj. Outlook, thunderbird, Apple Mail czy innych z serwerem i synchronizację stanu serwera z tym co wyświetli aplikacja. Wiadomości e-mail więc fizycznie cały czas znajdują się na serwerze i podlegają naszej opiece, a więc generowana jest kopia zapasowa. Wiadomość odczytana i oznaczona jako odczytana na jednym z urządzeń np. telefonie, gdy siądziesz do komputera i tam otworzysz klienta e-mail, również będzie oznaczona jako już odczytana.
Korzystanie z protokołu IMAP jest wygodniejsze i bezpieczniejsze, zwłaszcza w sytuacji gdy korzystasz na codzień z różnych urządzeń, z poziomu których sprawdzasz skrzynkę e-mail. Jesteś na bieżąco, a wiadomości są bezpiecznie przechowywane na serwerze pocztowym, tak więc awaria jednego z Twoich urządzeń nie będzie równoznaczna z utratą archiwum Twoich wiadomości.