Domyślnie CMS WordPress oraz inne systemy zarządzania treścią wykorzystują do wysyłania wiadomości e-mail na przykład z powiadomieniami dla użytkowników, wykorzystując funkcję PHP mail(). Tego typu rozwiązanie może być wystarczające w większości przypadków, jednak w dobie gdy ochrona systemów e-mail na serwerach odbiorców jest coraz bardziej restrykcyjna, wiadomości wysyłane w ten sposób mogą być odrzucane z uwagi na podejrzenie podszywania się pod nadawcę.
Stosunkowo prostym rozwiązaniem jest zastosowanie wysyłki wiadomości przy użyciu SMTP, a więc metodą, która jest stosowana przez aplikacje e-mail, gdzie następuje zalogowanie się na skrzynkę, z której wiadomość ma zostać wysłana, autoryzacja i wysyłka. Eliminuje to ryzyko odrzucania wiadomości przez serwery odbiorców.
Aby umożliwić wysyłanie wiadomości e-mail z Twojej strony w ten sposób, zaloguj się do zaplecza WordPress, po czym przejdź do sekcji Wtyczki i tam Dodaj nową.
Następnie w polu wyszukiwania znajdującym się z prawej strony wpisz, że szukasz: easy wp smtp
Po chwili na stronie pojawią się wyniki wyszukiwania, gdzie wśród nich znajdziesz wtyczkę o nazwie: „EasyWP SMTP”. Kliknij przycisk Zainstaluj i gdy zmieni się na: Włącz, aktywuj wtyczkę.
Gdy wtyczka zostanie aktywowana, przejdź w sekcji: Ustawienia do: „EasyWP SMTP”.
Na stronie, która się pojawi, uzupełnij poszczególne pola. Na przykładzie przedstawionym na zrzucie ekranu korzystamy ze skrzynki o nazwie poczta-ze-strony@dpoczta.pl
Ty w tym polu podaj nazwę skrzynki, którą uprzednio utworzyłeś w dPanelu. Jeśli takiej skrzynki nie utworzyłeś, TUTAJ znajdziesz przewodnik jak to wykonać.
Pola konfiguracji wtyczki
- From Email Address – wpisz nazwę skrzynki, z której ma następować wysyłka wiadomości
- From Name – w tym polu możesz podać zarówno nazwę Twojej skrzynki, ale również wpisać na przykład nazwę Twojej strony WWW.
- Reply-To Email Address – określa na jaką skrzynkę ma zostać wysłana odpowiedź jeśli odbiorca wiadomości zechce na nią odpisać. Domyślnie w naszym przykładzie jest podana ta sama skrzynka, z której nastąpi wysłanie wiadomości, niemniej możesz podać tutaj inną skrzynkę, na przykład prywatną, do biura lub obsługi sklepu online.
- SMTP Host – podaj tutaj nazwę serwera poczty wychodzącej. W przypadku skrzynki na dhosting.pl będzie to serwer: smtp.dpoczta.pl
- Type of encryption – określa formę szyfrowania komunikacji. Wybierz tutaj STARTTLS
- SMTP Port – określa na jakim porcie ma nastąpić komunikacja. Dla STARTTLS jest to port 587
- SMTP Authentication – aby działanie było poprawne i następowała autoryzacja wysyłanych z Twojej strony WWW wiadomości, zaznacz Yes
- SMTP Username – podaj tutaj login, a więc w przypadku skrzynki utworzonej na dhosting.pl całą nazwę skrzynki
- SMTP Password – w tym polu podaj hasło, które ustaliłeś podczas tworzenia skrzynki, z której ma następować wysyłka wiadomości
Po wypełnieniu wyżej opisanych pól kliknij przycisk Save changes aby zachować wprowadzone zmiany.
Ostatnim krokiem jest test wprowadzonych ustawień. Przejdź do zakładki Test Email i wprowadź adres, na który ma zostać przesłana testowa wiadomość, jej temat oraz treść, po czym kliknij w przycisk Send Test Email. Jeśli na górze strony pojawiła się informacja: Test email was successfully sent. No errors occured during the process, konfiguracja została wykonana poprawnie i na skrzynkę, którą podałeś w polu To formularza testowego, powinna dotrzeć niebawem wiadomość.