PHP jest używany głównie do tworzenia stron internetowych i jest w tej dziedzinie naprawdę doskonały. Chociaż początkowo był używany do tworzenia dynamicznych stron internetowych, programiści wolą używać tego języka skryptowego do budowania strony serwerowej aplikacji internetowych. PHP jest jednak językiem ogólnego przeznaczenia, więc w razie potrzeby może mieć inne implementacje. Na przykład, możliwe jest budowanie aplikacji desktopowych przy użyciu PHP. Ponadto, począwszy od wersji 5, PHP wspiera programowanie obiektowe oferując zupełnie nowy zestaw możliwości.
Wszechstronność tego języka skryptowego wynika z jego doskonałej zdolności do łączenia się z innymi językami programowania. Na przykład programiści mogą pisać rozszerzenia do PHP przy użyciu języka C, co pozwala na dodanie jeszcze większej funkcjonalności. Ponadto PHP posiada dużą liczbę dostępnych bibliotek i frameworków, które jeszcze bardziej rozszerzają jego możliwości. Najpopularniejsze przykłady takich frameworków to Laravel, Symfony, Phalcon, Zend Framework oraz Yii.
Dwa najbardziej znane przykłady oprogramowania napisanego w PHP to Facebook i WordPress. WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią w Internecie: wśród wszystkich stron internetowych, które korzystają z takich systemów, około 48% z nich wykorzystuje WordPressa. Dzięki dużej liczbie wtyczek, zarówno wbudowanych, jak i firm trzecich, WordPress pasuje niemal do każdej roli. Można za jego pomocą stworzyć bloga, galerię zdjęć, sklep internetowy, portal informacyjny i wiele innych typów stron.
Facebook to kolejny samoistny przykład tego, co potrafi PHP. Ten portal społecznościowy już dawno wyewoluował w złożone środowisko, które posiada różnorodne funkcje, w tym komunikatory, reklamy, blogi, prezentację wiadomości, odtwarzanie wideo i inne, ale nadal opiera się na kodzie PHP ściśle powiązanym z innymi technologiami internetowymi.