Wiadomości wysyłane do skrzynek w domenie gmail.com mogą być odrzucane przez serwery Google z kilku powodów.
Spis treści
SPF
Jednym z powodów może być brak, niepoprawna forma czy brak wskazania, że danemu serwerowi nadawczemu, innemu niż dhosting, wolno jest wysyłać wiadomości e-mail w danej domenie.
Mając skrzynkę w usłudze Google Workspace, czy Office 365 lub innym serwisie, z poziomu którego można wysyłać wiadomości e-mail, warto upewnić się w porozumieniu z tym konkretnym usługodawcą jakie wartości powinny zostać dodane do rekordu typu SPF.
Z uwagi na to, że formuła rekordu SPF może nie być intuicyjna, przygotowaliśmy dla Ciebie kreator, który znajdziesz w dPanelu.
W przewodniku dostępnym TUTAJ znajdziesz informacje jak go wywołać wraz z dodatkowymi informacjami związanymi z SPF.
Klasyfikacja spamu według Gmail
Warunki świadczenia usług Google (Gmail) mówią, że weryfikowana jest nie tylko zawartość wiadomości w postaci załączników, ale także sama treść wiadomości.
W ramach poczty Gmail działa automatyczny system wykrywania SPAM-u, który opiera się na identyfikacji załączników i treści wiadomości. System ten potrafi uczyć się na podstawie działań użytkowników usługi. Wiadomości e-mail, które w systemie Gmail są klasyfikowane jako SPAM lub wiadomości niebezpieczne, mogą obejmować:
- podszywanie się pod nadawców,
- phishing czyli wiadomości wyłudzające dane,
- treści reklamowe,
- adres nadawcy, który nie jest potwierdzony,
- anulowane subskrypcje,
- niebezpieczne załączniki, a więc pliki wykonywalne w tym skrypty,
- niechciane treści, najczęściej oznaczone wcześniej jako takie przez użytkownika
Należy mieć na uwadze, że gdy wiadomość zakwalifikowana w ten sposób ma trafiać do skrzynki, a nie katalogu spamowego, odbiorca może skorzystać z opcji Gmail że ten nadawca jest bezpieczny i wiadomość według odbiorcy nie jest spamem.
Inne
Odrzucenie wiadomości może również następować w sytuacji gdy IP nadawcy znajduje się na tzw. czarnych listach. Przez to rozumiemy zarówno IP serwera nadawczego, ale również adres IP operatora / dostawcy internetowego, z którego korzysta nadawca wiadomości. jednym z serwisów online gdzie można sprawdzić obecność na listach RBL jest MX Toolbox.