Wtyczką (ang. plugin) możemy określić oprogramowanie, a konkretnie mniej lub bardziej rozbudowany skrypt PHP, którego działanie rozszerzy funkcjonalności dostępne na Twojej stronie opartej o CMS „WordPress” bez potrzeby posiadania umiejętności programistycznych.
Niektórymi z popularnych funkcjonalności, które zapewniają wtyczki, to budowanie formularzy kontaktowych, możliwość korzystania z edytorów wizualnych, uruchomienie sklepu internetowego.
Spis treści
Skąd możesz pobrać wtyczki?
Podstawowym i jednocześnie największym źródłem jest oficjalny katalog „Wordpress” dostępny pod adresem: https://wordpress.org/plugins/
Oficjalny katalog „WordPress” nie jest oczywiście jedynym źródłem. Komercyjne wtyczki, które posiadają często rozbudowane funkcjonalności można znaleźć również w katalogu na stronie Envato.
Jak możesz zainstalować wtyczkę w WordPressie?
W sytuacji gdy chcesz dokonać instalacji z oficjalnego katalogu „WordPress”, nie musisz opuszczać zaplecza swojej strony. Wystarczy, że przejdziesz do sekcji: „Wtyczki” i wybierzesz pozycję: „Dodaj nową”.
W ten sposób będziesz mógł korzystając z wbudowanej wyszukiwarki.
Jeśli wtyczkę pozyskałeś np. wprost od jej autora w postaci pliku .zip, możesz wgrać ją klikając przycisk „Wyślij wtyczkę na serwer” znajdujący się na górze strony.
Po czym będziesz mógł wskazać plik .zip do wgrania z dysku Twojego komputera.
Jak włączyć wtyczkę?
Po zainstalowaniu wtyczki z poziomu wbudowanego katalogu, w okienku powiązanym z wtyczką pojawi się przycisk: „Włącz”
Natomiast jeśli instalujesz wtyczkę wgrywając plik .zip pozyskany od autora, aktywacja będzie wyglądała następująco:
Jeśli chcesz włączyć wtyczkę, która została zainstalowana wcześniej, przejdź do sekcji „Wtyczki” i tam „Zainstalowane wtyczki”
Po czym na stronie zawierającą listę zainstalowanych wtyczek, będziesz mógł dokonać aktywacji wybranych klikając w link „Włącz”
Jak zaktualizować wtyczkę?
Wtyczki tak samo jak każde oprogramowanie, są poprawiane i ulepszane przez jej autorów. Aktualizacje są ważne chociażby z tego względu, że poza nowymi funkcjonalnościami mogą zawierać łatki bezpieczeństwa eliminujące wykryte luki. Pierwszym komunikatem, który poinformuje Cię, że masz wtyczki do aktualizacji, będzie czerwone kółeczko znajdujące się po stronie zaplecza „WordPress” przy pozycji „Wtyczki” w menu z lewej strony.
Jeśli chcesz sprawdzić jakie wtyczki należy zaktualizować, najedź myszką na menu „Wtyczki” i tam wybierz pozycję: „Zainstalowane wtyczki”. Otworzy się strona zawierająca listę wszystkich obecnie zainstalowanych w ramach Twojego „WordPressa” wtyczek, niezależnie czy są one aktywne czy też nie.
przy wtyczkach, które wymagają aktualizacji będzie dodatkowy żółty pasek informacyjny, a w jego ramach link: „uruchom aktualizację”.
Jak wyłączyć oraz usunąć wtyczkę?
Podobnie jak w wypadku aktualizacji wtyczek, na stronie, która zawiera listę tych, które są obecnie zainstalowane w ramach twojego „WordPressa”, możesz wyłączać wtyczki, co spowoduje ich dezaktywację, jednak nie spowoduje usunięcia samego dodatku, ani ustawień, które zawierał będąc aktywnym.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, możesz wtyczkę definitywnie usunąć klikając w link „Usuń”.
Nie możesz zlecić usunięcia wtyczki, która jest aktywna, dlatego uprzednio musisz wybraną wtyczkę wyłączyć.