Spis treści
Czym jest plik .htaccess
Pierwotnym założeniem wykorzystania pliku .htaccess, co sugeruje jego nazwa było kontrolowanie dostępu do katalogów folderu, w którym się znajduje. Obecnie jest on wykorzystywany głównie w celu nadpisywania domyślnie zawartych w konfiguracji serwera, na przykład ustawień PHP parametrów oraz wskazania wykorzystania przez skrypty strony WWW reguł, których celem będzie przykładowo przepisywanie linków do postaci czytelnej i łatwej do zapamiętania.
Należy pamiętać, że plik .htaccess i wartości w nim zawarte działają zarówno dla plików w katalogu, w którym się znajduje, ale również analogicznie podlegają mu wszelkie pliki znajdujące się w kolejnych katalogach w strukturze. Dzieje się to do momentu aż w danym katalogu znajdującym się niżej w strukturze znajdzie się kolejny plik .htaccess i odwoła / zmieni reguły ustalone w tym obecnym wyżej.
Dlaczego kropka na początku nazwy pliku?
W systemach linuxowych, a na takich opiera się większość serwerów działających w internecie, kropka na początku pliku lub katalogu oznacza, że ma to być element ukryty. Dlatego też bardzo często podczas połączenia się za pośrednictwem FTP z serwerem plik .htaccess nie jest widoczny. Należy wtedy upewnić się, że w ustawieniach widoku listy plików oraz katalogów w aplikacji klienta FTP (np. „FileZilla”) mamy aktywną opcję pokazywania elementów ukrytych.
Do czego najczęściej używamy pliku .htaccess
Plik .htaccess jak wspomnieliśmy na początku służy głównie zmianie parametrów konfiguracji serwera oraz ustalaniu reguł przepisywania linków, tak więc możesz go wykorzystać m.in. aby:
1. Ustawić podstawowe zabezpieczenie folderu przy jednoczesnym użyciu pliku .htpasswd.
Możesz w ten sposób zabezpieczyć katalog przed dostępem osób niepowołanych. Przewodnik jak to wykonać znajdziesz TUTAJ
2. Ustawić przekierowanie w momencie gdy po wywołaniu danej domeny odwiedzający ma przykładowo zostać przeniesiony na inną stronę WWW.
Ma to również zastosowanie w momencie gdy przykładowo zmienił się adres podstrony
np. z /o-mnie na /o-nas.
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
Redirect 301 /o-mnie /o-nas
</IfModule>
Przewodnik jak wykonać takie działanie z użyciem reguł w pliku .htaccess oraz z poziomu dPanelu znajdziesz TUTAJ
3. Zmienić parametry PHP takie jak dozwolony czas wykonywania się polecenia, rozmiar pliku, który można wgrać na serwer przy pomocy formularza na stronie czy też limit pamięci.
Przewodnik jakie parametry możesz zmodyfikować wraz z przykładem znajdziesz TUTAJ.
4. W sytuacji gdy Twoja strona WWW nie obsługuje dedykowanej wtyczki, możesz w pliku .htaccess określić reguły wskazujące, aby Twój serwis wykorzystywał mechanizm pamięci podręcznej „LiteSpeed Cache”. Przewodnik w tej kwestii znajdziesz TUTAJ.
5. Gdy Twoja strona WWW nie zachowuje się prawidłowo, możesz regułami w pliku .htaccess aktywować raportowanie błędów PHP wraz z opcją zapisywania ich do pliku, co może okazać się pomocne przy diagnostyce związanej z niewłaściwym zachowaniem. TUTAJ znajdziesz przewodnik wskazujący jakie reguły możesz zastosować w tym celu.
6. Ustawić wymuszone przekierowanie z HTTP do HTTPS, a więc w ten sposób sprawić, aby niezależnie od tego jaki adres wywołają Twoi odwiedzający, zawsze trafili na stronę, która identyfikuje się aktywnym certyfikatem SSL tj. bezpiecznym połączeniem. Przewodnik z regułą tego typu znajdziesz TUTAJ.
7. Zabezpieczyć katalog aby pliki w nim zawarte nie były listowane / wyświetlane w formie listy po wywołaniu adresu w przeglądarce WWW. Może to służyć jako element bezpieczeństwa, gdzie będzie możliwość odwołania się wyłącznie do konkretnego pliku po określonej ścieżce adresowej, bez możliwości przeglądania całej zawartości katalogu gdzie dany plik się znajduje.
Przewodnik omawiający takie zastosowanie reguł znajdziesz TUTAJ.