Ciągle rozwijający się rynek hostingowy nie ułatwia decyzji o wyborze usługodawcy. Łatwo pogubić się w gąszczu promocji, natłoku informacji i “dobrych rad” od znajomych. Nie istnieją rozwiązania idealne dla każdego, gdyż mamy indywidualne potrzeby. Ważne jednak, aby wiedzieć jak wybrać hosting, który spełnia Twoje najważniejsze oczekiwania. No i jeszcze kilka mniej ważnych, tak na wszelki wypadek.
Poniżej przedstawimy listę pytań, które warto sobie zadać, żeby lepiej poznać swoje potrzeby i móc z pełną świadomością dokonać wyboru hostingu.
Spis treści
Ile stron WWW chcę hostować?
Jeśli jesteś na etapie zmiany hostingodawcy, to zapewne wiesz, ile stron posiadasz w tym momencie i ile więcej planujesz w przyszłości. Jeżeli dopiero rozpoczynasz tworzenie swojego wizerunku w sieci, zastanów się, jaka może być docelowa liczba potrzebnych Ci stron.
Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż wiele pakietów hostingowych posiada ograniczenie dotyczące liczby domen, które można podpiąć do danego konta. Pamiętaj, że możesz potrzebować kilku domen kierujących do jednej strony (np. domeny o różnych rozszerzeniach krajowych dla różnych wersji językowych).
Decydując się na wybór hostingu stosującego takie ograniczenia, musisz obliczyć, jaką liczbę stron chcesz hostować, pamiętając o zapasie na dalszy rozwój.
W przypadku Elastycznego Web Hostingu w dhosting.pl nie musisz wiedzieć z góry, ile stron będziesz utrzymywać. W ramach EWH możesz utrzymywać nielimitowaną liczbę stron WWW.
Ważna uwaga dla osób zmieniających hosting: Przenosząc się do nowego usługodawcy, będziesz migrować swoje strony WWW. Warto zatem sprawdzić, czy migracja jest darmowa, ilu stron dotyczy i czy, np. obejmuje też pocztę.
W momencie, kiedy wybierzesz dhosting.pl przeniesiemy dla Ciebie za darmo do 15 stron WWW oraz 30 skrzynek e-mail. Zapewniamy również migrację błyskawiczną, która obejmuje przeniesienie do 3 stron (do 30 GB) oraz 15 skrzynek pocztowych (do 60 GB) nawet tego samego dnia! Wystarczy, że w dniu roboczym do godziny 11:00 wyślesz poprawnie wypełniony formularz migracyjny.
Masz więcej stron i skrzynek e-mail do przeniesienia? Nie ma problemu! Wystarczy, że do nas napiszesz, a ustalimy indywidualne warunki migracji.
Ile miejsca na serwerze potrzebuję?
Określ, ile powierzchni serwera będą potrzebować wszystkie Twoje usługi. Pamiętaj, że zapotrzebowanie na przestrzeń będzie z czasem rosło.
Co zajmuje przestrzeń dyskową?
- skrzynki e-mail – cała zawartość Twoich skrzynek (warto pamiętać, że liczą się tu także załączniki oraz spam),
- bazy danych – treści wszystkich stron WWW, wpisy (w przypadku bloga), wtyczki, motywy i ustawienia WordPressa (lub innego CMSa)
- pliki – wszystkie zdjęcia, wideo, grafiki oraz skrypty PHP, HTML itd.
- logi – zapisy każdego wywołania pliku.
Jeśli posiadasz hosting w innej firmie, wystarczy, że sprawdzisz, ile przestrzeni wykorzystujesz w tym momencie. Większość usługodawców udostępnia takie dane w panelu administracyjnym. Pamiętaj, że są to Twoje obecne potrzeby, a na pewno będą one rosły.
Jeżeli dopiero tworzysz swoje strony, to zadanie jest nieco trudniejsze. Ciężko bowiem oszacować, ile przestrzeni na serwerze będziesz potrzebować. W przypadku, gdy chcesz uruchomić, np. sklep internetowy, to na Twojej stronie z pewnością znajdzie się duża liczba zdjęć, a one szybko wypełniają przestrzeń na serwerze.
Wybierając Elastyczny Web Hosting otrzymujesz gwarantowane 50 GB powierzchni dysków SSD NVMe. Dzięki innowacyjnej w skali światowej możliwości elastycznego skalowania zasobów, po wyczerpaniu 50 GB automatycznie zaczniemy Ci przydzielać większe zasoby. Bez kontaktu z supportem możesz wykorzystać aż do 1 TB. Nie musisz zatem szacować, ile przestrzeni zużyjesz i wybierać ograniczający Cię pakiet – my dopasujemy odpowiednią do Twoich potrzeb ilość zasobów. Środki za dodatkowe parametry pobrane zostaną z wcześniej doładowanego przez Ciebie salda pre-paid.
Czy przestrzeń dyskową mogę dowolnie wykorzystać?
Istnieją hostingi, które dzielą na poszczególne usługi przyznawaną Ci przestrzeń. I tak, na przykład, możesz spotkać się z sytuacją, gdzie 50 % serwera przeznaczona jest na pocztę e-mail i bazy danych, a reszta na strony WWW i pliki FTP. Ten odgórnie stworzony podział nie podlega zmianom.
Podział procentowy powierzchni dyskowej między poszczególne usługi bywa różny, ale nie jest korzystny, gdyż pomoże prowadzić do sytuacji, w której zabraknie Ci, np. przestrzeni przeznaczonej na skrzynki e-mail (nowe maile nie będą przychodzić), podczas, gdy nadal będziesz posiadać niewykorzystaną powierzchnię przeznaczoną na strony i pliki FTP. Jedynym rozwiązaniem będzie zakup wyższego pakietu.
Przyznawaną w dhosting.pl przestrzeń dyskową możesz dowolnie wykorzystać na skrzynki, bazy danych, pliki czy logi. Nie ustawiamy żadnych wewnętrznych podziałów.
Ile transferu potrzebuję?
Innymi słowy, ile pobierasz i wysyłasz plików?
Ponownie, jeśli posiadasz już hosting, to wystarczy sprawdzić w panelu administracyjnym, ile transferu było Ci potrzebne w ciągu ostatnich 30 dni.
Jeżeli dopiero szukasz hostingu, ale posiadasz stworzoną stronę to możesz na podstawie jej ‘wagi’ oszacować potrzebny Ci transfer w zależności od średniej liczby UU (ang. unique user – oznacza liczbę pojedynczych numerów komputerów IP, lub programów identyfikujących użytkownika korzystającego z danego serwisu internetowego). Dokładne wyliczenie będzie jednak trudne, gdyż dochodzą do tego takie zmienne, jak chociażby ruch na stronie spowodowany botami.
Jakie są limity transferu w hostingu?
Hostingi stosują tutaj limity miesięczne lub roczne. Na podstawie sprawdzonego rzeczywistego zużycia lub swoich szacunków dla nowej strony, możesz wybrać odpowiedni pakiet.
Zdarzają się także hostingi, które stosują ograniczenia w postaci liczby odwiedzających Twoją stronę. Wtedy wyliczenia są nieco prostsze, ale nadal musisz wiedzieć, jakie będzie zainteresowanie Twoją stroną.
Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wybranie oferty bez limitu transferu, jak to ma miejsce w przypadku Elastycznego Web Hostingu.
Ile skrzynek e-mail potrzebuję?
To kolejny często stosowany limit przez hostingodawców. Warto więc dokładnie przeczytać, co oferuje dany pakiet i ile skrzynek możesz posiadać.
Kolejną kwestią jest wspomniany wcześniej podział przestrzeni dyskowej, który będzie mieć wpływ na przestrzeń, jaką mogą zajmować Twoje skrzynki e-mail.
Poza ograniczeniem dotyczącym liczby i wielkości skrzynek, wielu hostingodawców stosuje jeszcze dodatkowe limity dotyczące, m.in. liczby wiadomości e-mail wysyłanych na godzinę/dobę czy wielkości pojedynczej wiadomości.
dhosting.pl oferuje nielimitowaną liczbę skrzynek e-mail. Nie narzucamy również minimalnej wielkości skrzynki oraz nie stosujemy rezerwacji przestrzeni.
Ponadto w ramach ustawień poczty możesz:
- włączyć autoresponder
- stworzyć własne filtry poczty (na podstawie wybranych słów możesz usuwać wiadomości, przenosić do folderów czy przekazywać dalej)
- korzystać z filtrów antyspamowych (m.in. SpamAssassin – włączany domyślnie naszym Klientom, Blacklisty i Whitelisty, RBL, Greylisty)
Jakiej mocy procesora (CPU) potrzebuję?
Wszystkie działania na Twojej stronie wykorzystują moc Twojego procesora. Zatem zamówienie towaru w Twoim sklepie, jak i samo wejście na stronę wygeneruje zużycie CPU. Aby chronić się przed nadmierną eksploatacją, hostingi stosują limity przydzielonych zasobów procesora oraz liczby procesów, które mogą być jednocześnie uruchomione.
Dostępne dla Ciebie wartości procesora podawane są w procentach (obrazują, jaki procent poszczególnego rdzenia możesz użyć, czyli, np. 50 % CPU, 200% CPU) albo w GHz. Natomiast limit procesów PHP to liczba kształtująca się na poziomie od kilku do kilkudziesięciu.
W dhosting.pl oferujemy Ci 3GHz CPU w ramach parametrów gwarantowanych oraz nieograniczoną liczbę procesów PHP! Do tego, jeśli korzystasz z elastycznego skalowania i w którymkolwiek momencie będziesz potrzebować więcej mocy procesora, przydzielimy Ci dodatkowe zasoby. Wybierając Elastyczny Web Hosting otrzymasz tyle, ile aktualnie będą potrzebować Twoje usługi i za tyle też zapłacisz!
Im więcej procesora i procesów PHP otrzymasz w pakiecie, tym szybciej będzie działać Twoja strona, a z punktu widzenia UX (ang. user experience) jest to niezwykle ważne i może zdecydować o sukcesie Twojego biznesu.
Ile pamięci RAM potrzebuję?
Ta wielkość, podobnie jak CPU, ma ogromne znaczenie dla szybkości wczytywania się Twojej strony. Dlatego, im więcej zasobów RAM oferuje hosting, tym lepiej.
Stosowane przez usługodawców limity dotyczyć mogą całości pamięci RAM dla pakietu hostingowego lub pamięci RAM dla pojedynczego procesu PHP.
Analogicznie do CPU, w dhosting.pl otrzymujesz określoną pamięć RAM w ramach parametrów gwarantowanych – aż 8 GB RAM. Do tego nie występują ograniczenia co do poszczególnego procesu PHP). W przypadku zwiększonego zapotrzebowania spowodowanego głównie nagłym wzrostem odwiedzających Twoją stronę, nasza funkcja elastycznego skalowania automatycznie przydzieli Ci dodatkowe zasoby, które zagwarantują płynność działania witryny. Kiedy ruch zmaleje, zmaleją też przydzielane zasoby.
Czy hosting stosuje parametry bezpieczeństwa?
Parametry bezpieczeństwa to bardzo ważna kwestia i wbrew temu, co może sugerować nazwa, nie są one korzystne z punktu widzenia Klienta.
Czym są parametry bezpieczeństwa?
To stosowane przez firmy hostingowe ograniczenia przydzielanych poszczególnym użytkownikom zasobów. Ograniczenia mogą być różne i dotyczyć, np. liczby plików na serwerze, wielkości pamięci zajętej przez wszystkie procesy, liczby zapytań do serwera SQL w danym czasie itd. Ma to w teorii wymuszać bardziej sprawiedliwy podział zasobów w przypadku hostingów współdzielonych, niestety, w efekcie sprawia, że nawet się nie zorientujesz, kiedy Twoja strona wyczerpie dany limit i zostanie zablokowana. W hostingu współdzielonym nie masz praktycznie żadnej możliwości, by zareagować na tę sytuację.
W dhosting.pl nie stosujemy parametrów bezpieczeństwa. Jak można było zauważyć w dotychczasowym opisie, nie tworzymy ograniczeń tam, gdzie nie jest to potrzebne. Chwalimy sobie transparentność w działaniu i między innym dlatego stworzyliśmy i oferujemy jedno innowacyjne rozwiązanie – Elastyczny Web Hosting. W ramach tej usługi otrzymujesz parametry gwarantowane w postaci 1 GHz CPU, 2 GB RAM oraz 50 GB SSD. Nie są to jednak parametry bezpieczeństwa, gdyż po ich wykorzystaniu opcja elastycznego skalowania automatycznie przydzieli Ci dodatkowe zasoby na tak długo, jak będziesz ich potrzebować.
Pozostałe ważne kwestie
Powyższe pytania są najważniejszymi, jakie musisz sobie zadać wybierając usługodawcę. Zanim jednak zdecydujesz, jaki hosting wybrać, sugerujemy zagłębić się jeszcze trochę w temat i sprawdzić również poniższe informacje:
Darmowe certyfikaty SSL
Czym jest certyfikat SSL? Gwarantuje on odwiedzającym Twoją stronę poufność przesyłanych danych. Służy do poświadczania wiarygodności domeny (w niektórych wersjach także właściciela). O jego posiadaniu świadczy “kłódka” pojawiająca się w adresie strony.
Posiadanie certyfikatu SSL jest ważne z punktu widzenia zaufania, jakie budzi Twoja strona. W zależności od Twojej działalności, masz do wyboru 3 rodzaje certyfikatów, jednak większości firm wystarcza najbardziej podstawowa wersja DV (Domain Validation). Zwróć zatem uwagę, czy dany hostingodawca oferuje darmowe certyfikaty typu DV.
W dhosting.pl swoim Klientom oferuje darmowy certyfikat DV Let’s Encrypt. Jeśli potrzebujesz certyfikatu dla większej firmy, banku czy wielu witryn, skorzystaj z możliwości zakupienia i zainstalowania certyfikatów OV, EV i Wildcard. Jeśli nie jesteś pewien, jaki SSL wybrać, chętnie pomożemy CI dobrać odpowiedni.
SLA, czyli gwarancja niezawodności
Czym jest SLA? To gwarancja, którą daje firma hostingowa na dostępność swoich usług. Liczona jest ona procentowo, z reguły w skali miesiąca (zdarzają się też SLA roczne). Jest to stosunek liczby godzin dostępności usługi w miesiącu do liczby wszystkich godzin w miesiącu wyrażony w procentach.
Większość firm hostingowych oferuje SLA na poziomie 99%- 99,99%.
Warto sprawdzić, czy dany hostingodawca oferuje SLA (nie ma bowiem takiego obowiązku) oraz jaka jest jego wartość. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji na stronie hostingu, to warto zastanowić się, dlaczego? Może wyliczone SLA byłoby tak niskie, że nie warto się nim chwalić? Takie oferty lepiej omijać szerokim łukiem.
W dhosting.pl SLA wynosi 99,9%. Cenimy sobie transparentność działania i nie mamy nic do ukrycia.
Przepustowość łącza serwera
Może nie być to najważniejszy czynnik w przypadku mniejszych i prostszych stron WWW, ale jeśli posiadasz liczne zdjęcia i filmy na swojej witrynie, to przepustowość łącza zaczyna mieć znaczenie.
dhosting.pl to szybkość łącza serwera wielkości 1 Gbps. Posiadamy własne i bezpośrednie styki z łączami operatorskimi oraz punktami wymiany ruchu internetowego: ORANGE, TELIA, TATA, THINX o łącznej przepustowości 40 Gbit/s.
Lokalizacja hostingu
Mówiąc o lokalizacji hostingu, mamy na myśli nie siedzibę firmy, ale miejsce, gdzie fizycznie znajdują się serwery. Nie zawsze bowiem jest to nawet to samo państwo.
Dlaczego lokalizacja serwerów jest ważna?
Ma ona duży wpływ na tak zwany ping, czyli czas potrzebny na przesłanie danych z jednego miejsca do drugiego – zatem od odwiedzającego Twoja stronę do serwera, na którym znajduje się Twoja strona.
Jaką lokalizację serwera wybrać?
Zastanów się, skąd przychodzą odwiedzający Twoją stronę. Jeśli są to głównie mieszkańcy Polski, to dobrze wybrać hosting z serwerami w tym kraju. Dane będą bowiem miały najkrótszą rzeczywistą drogę do przebycia.
W przypadku działalności ogólnoeuropejskiej, serwery zlokalizowane w Polsce są również dobrym rozwiązaniem. Droga w obrębie Europy spowoduje praktycznie nieodczuwalne opóźnienie. Różnica będzie jednak znaczna, jeśli Twoi odwiedzający będą znajdować się, np. w USA.
Serwery dhosting.pl zlokalizowane są w Polsce w centrum danych Atman. Jest to optymalna lokalizacja, jeśli Twój rynek to Europa. Co jednak, jeżeli interesują Cię inne kontynenty? Wtedy możesz skorzystać z darmowej integracji z Cloudflare.
Cloudflare to usługa działająca jako pośrednik między użytkownikiem, a witryną internetową. Dzięki rozproszonej sieci serwerów, strona wczyta się z serwera położonego najbliżej użytkownika, skracając znacznie czas potrzebny na wyświetlenie treści witryny. Więcej informacji na temat możliwości Cloudflare znajdziesz w artykule pomocy Czym jest Cloudflare?.
Kontakt z supportem
To aspekt często nie brany pod uwagę podczas wybierania hostingu, który później często okazuje się niezwykle istotny. Dobrze więc zawczasu sprawdzić, jak wygląda kontakt z supportem zwracając uwagę na:
- kanały kontaktu (jeśli wolisz rozwiązywać sprawy telefonicznie, zadbaj o hosting z dostępną infolinią, jeśli preferujesz chat albo e-mail – sprawdź, jak wygląda korzystanie z tych rozwiązań),
- godziny kontaktu (czy odpowiadają Twoim godzinom pracy, czy jest możliwość kontaktu „w środku nocy”),
- średni czas odpowiedzi (wiadomo, że niektóre sprawy po prostu nie mogą czekać).
W dhosting.pl bardzo dużą wagę przykładamy do naszego supportu. Wiemy, jak ważne jest wspieranie naszych Klientów oraz szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów. Jesteśmy dostępni:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 pod numerem telefonu +48 (22) 292 01 01,
- całodobowo przez 7 dni w tygodniu pod adresem bok@dhosting.pl oraz poprzez Helpdesk 24h,
Dla nowych Klientów jesteśmy również dostępni na czacie w panelu administracyjnym od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Średni czas odpowiedzi supportu to 12 minut.
Panel administracyjny
Hostingi współdzielone oferują różnorodne panele administracyjne do zarządzania swoimi usługami. Niektóre korzystają z gotowych rozwiązań (jak DirectAdmin czy Cpanel), a inne oferują autorskie rozwiązania. Warto sprawdzić, czy odpowiada Ci oferowany panel, gdyż nie można go zmienić na inny (w niektórych hostingach jest możliwość wybrania panelu, który preferujesz, ale jest to decyzja wiążąca na przyszłość). Wybierając hosting dedykowany czy VPS, możesz wybrać i zainstalować dowolny panel (jednak te rodzaje hostingu wymagają sporej wiedzy technicznej).
dhosting.pl oferuje swoim Klientom dostęp do autorskiego rozwiązania, jakim jest dPanel. Został on stworzony a następnie udoskonalony w oparciu o ponad 14 lat doświadczenia w branży IT oraz sugestie naszych Klientów. Dzięki temu otrzymujesz rozwiązanie, które jest idealnie dopasowane do naszej innowacyjnej usługi hostingowej – Elastycznego Web Hostingu – oraz maksymalnie skraca czas potrzebny na zarządzanie. Więcej o dPanelu przeczytasz na poświęconej mu stronie: dPanel 3.5.
Dostępne wersje PHP
Bardzo ważne jest, aby wybrany przez Ciebie hosting posiadał najnowsze dostępne wersje oprogramowań. Aktualizacje z reguły poprawiają istniejące błędy i szybkość działania, dzięki czemu usprawnią działanie Twojej strony.
Najlepiej, żeby dostępna była najnowsza wersja PHP albo chociaż ta, która jest aktywnie wspierana. Oznacza to, że wszystkie zgłaszane w danej wersji błędy będą regularnie naprawiana przez producenta.
Warto sprawdzić także wersję innych programów, które oferują poszczególne hostingi.
Redis lub Memcached
Oba rozwiązania umożliwiają przechowywanie części informacji w pamięci RAM. Oznacza to możliwość ich szybszego, niż w przypadku pobierania z bazy danych, wczytania, co w efekcie przyspiesza działanie strony.
Dobrze zatem wybrać hosting, który oferuje jeden z tych systemów.
dhosting.pl gwarantuje bezpłatną instalację serwera Redis. Im większa i częściej odwiedzana jest Twoja strona, tym większą poczujesz różnicę po zainstalowaniu Remote Dictionary Service.
Podsumowanie
Wybór hostingu to złożony proces, podczas którego trzeba przeanalizować wiele składowych. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokaże Ci na co warto zwrócić uwagę oraz ułatwi podjęcie decyzji.
Jeśli chcesz w praktyce przetestować możliwości Elastycznego Web Hostingu, zapraszamy do skorzystania z darmowego 14-dniowego okresu testowego.