„Greylisting” (szara lista) jest częścią systemu mającemu zapobiegać otrzymywaniu wiadomości spamowych. Działanie tej techniki opiera się na celowym odrzuceniu wiadomości, z reguły na podstawie adresu IP, który dla serwera odbiorczego jest nowy z założeniem, że nastąpi ponowna próba dostarczenia wiadomości.
Jak to działa?
Podczas próby dostarczenia wiadomości do serwera i co za tym idzie do skrzynki docelowej, system może wiadomość dostarczyć lub odpowiedzieć komunikatem błędu o charakterze stałym gdzie dana wiadomość definitywnie nie może zostać dostarczona, ponieważ przykładowo skrzynka docelowa nie istnieje, lub komunikatem odrzucenia tymczasowego.
W sytuacji gdy wiadomość pochodzi z adresu IP, który nie jest znany serwerowi docelowemu, ten dokonuje celowego odrzucenia wiadomości odpowiadając serwerowi nadawcy komunikatem o tymczasowym błędzie i prośbą o ponowną próbę. Gdy takie ponowienie nastąpi, serwer odbiorcy wiadomości przyjmie ją i co najmniej czasowo oznaczy jako serwer zaufany tak, aby wszelkie kolejne wiadomości będące kontynuacją rozmowy już tego typu odrzuceń nie otrzymywały.
Dlaczego ta metoda jest uważana za jedną ze skuteczniejszych?
Metoda „Greylistingu” sprawdza się w swojej prostocie dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków serwery spamujące nie dokonują ponownej próby dostarczenia wiadomości. Dzieje się tak dlatego, że wysyłanie bardzo dużej ilości wiadomości e-mail jest procesem kosztownym i gdyby serwer, który wysyła dziesiątki lub setki tysięcy niechcianych wiadomości, miał dokonywać kolejnych i kolejnych prób dostarczenia, mogło by to wygenerować koszty wyższe niż zysk osiągnięty z przeprowadzenia tego typu kampanii wysyłkowej.
Warto wspomnieć, że „Greylisting” z reguły zawiera również zdefiniowaną listę serwerów nadawczych określonych jako zaufane, tak aby wiadomości wysyłane ze skrzynek popularnych usługodawców nie podlegały temu mechanizmowi. Spamerzy oczywiście mogą próbować wykorzystywać popularnych usługodawców, aby obejść ten punkt ochrony, jednak w tym przypadku aktywuję się cały szereg innych metod ochrony Twojej skrzynki przed niechcianymi wiadomościami.
Więcej o „Greylistingu” dowiesz się na oficjalnej stronie pod adresem: https://www.greylisting.org