Nota korygująca to dokument, którego się nie księguje – jego rolą jest formalna korekta wcześniej wystawionej faktury. Jest to jedna z metod naprawiania nieprawidłowości powstałych wskutek błędnego wystawienia faktur kosztowych lub korygujących. Nota korygująca pozwala nabywcy towaru lub usługi (podatnikowi VAT) poprawić część błędów w fakturze otrzymanej od kontrahenta.
Czym jest nota korygująca? Co zawiera i kto może ją wystawić?
Oto kluczowe informacje:
- Zawartość noty korygującej:
- Wyrazy “NOTA KORYGUJĄCA”.
- Numer kolejny i data jej wystawienia.
- Imiona, nazwiska lub nazwy wystawcy noty i wystawcy faktury lub faktury korygującej oraz ich adresy i NIP.
- Dane zawarte w poprawianej fakturze (data wystawienia, numer faktury, strony transakcji, nazwy oraz ilości towarów lub usług, których dotyczy wystawiana faktura).
- Wskazanie treści korygowanej informacji oraz podanie prawidłowej treści.
- Kto może wystawić notę korygującą?
- Prawo do wystawienia noty korygującej przysługuje wyłącznie podatnikowi VAT, który nabył towar lub usługę i otrzymał fakturę VAT zawierającą wskazane w ustawie o VAT błędy.
- Kiedy wystawić notę korygującą?
- Nota korygująca powinna zostać wystawiona, jeśli błąd dotyczy elementów opisowych faktury, takich jak data wystawienia, numer faktury, strony transakcji, nazwy towarów lub usług.
- Nie można nią poprawiać błędów w kwotach i liczbach na fakturze.
Jeśli na fakturze umieszczono błędne dane, można ją poprawić za pomocą noty korygującej. Nabywca towaru lub usługi przekazuje notę korygującą sprzedawcy, który wystawił pierwotną fakturę. Jeżeli informacje na temat nabywcy są nieklarowne lub nabywca nie może egzekwować prawa do odliczenia naliczonego podatku, nota korygująca jest najlepszym wyjściem. Nabywcy nie dotyczy żadne czasowe ograniczenie w kwestii wystawienia noty korygującej.
Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach, np. gdy błąd dotyczy jednostki miary, ilości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, prawidłowe jest wystawienie faktury korygującej zamiast noty korygującej 2. Nota korygująca jest jednak ważnym narzędziem w procesie korekty faktur i pozwala na zachowanie formalnej poprawności dokumentów.