Spis treści
Jak działa Captcha?
System CAPTCHA polega na wyświetlaniu prostego do wykonania testu w celu potwierdzenia, że dane, np. w formularzu, zostały wprowadzone przez człowieka. Weryfikacja polega zazwyczaj na odczytaniu i przepisaniu zniekształconego tekstu z wyświetlanego obrazu, który – jak zakładają twórcy – nie powinien być możliwy do odczytania przez oprogramowanie komputerowe.
Systemy te były jednak w przeszłości skutecznie atakowane, co doprowadziło do powstania wielu odmian testów CAPTCHA obecnych w Internecie, które charakteryzują się wyższym stopniem złożoności zadania i co za tym idzie mniejszą podatnością na atak.
Nowszą wersją CAPTCHA jest reCAPTCHA, która łączy w sobie ochronę stron WWW przed robotami ze wspieraniem budowania baz identyfikacji przez użytkowników rozwiązujących testy generowane przez ten mechanizm.
Metody wykorzystania
Na CAPTCHA, które mają za zadanie chronić nas przed robotami, możemy natknąć się praktycznie wszędzie. CAPTCHA jest najczęściej wykorzystywana podczas wypełniania formularzy, pisania komentarzy na blogach czy pisania postów na forach dyskusyjnych. Zastosowanie tego mechanizmu ma na celu ochronę m.in. przed tworzeniem dużej liczby sztucznych kont użytkowników przez automaty, dużą liczbą żądań do serwera, spamem w formularzach kontaktowych, treściami reklamowymi w komentarzach itp.
Przykładowo, Google wymaga rozwiązania testu, jeśli jego systemy uznają, że miała miejsce nieautoryzowana próba dostępu do konta lub z naszej sieci komputerowej pochodzi nietypowy ruch.