Może się zdarzyć, że po wybraniu Twojej wymarzonej domeny, wejdziesz na stronę wybranego rejestratora, np. dhosting.pl i przy próbie jej zakupu otrzymasz informację, że jest ona już zajęta (jak sprawdzić dostępność domeny przeczytasz w artykule Jak sprawdzić, czy domena jest dostępna do rejestracji?). Co teraz? Otóż masz kilka możliwości:
Spis treści
Zmień nazwę główną
Jeśli zajęta domena stworzona jest od nazwy Twojej firmy, pomyśl o zbudowaniu nazwy głównej w inny sposób. Możesz dodać element, który dodatkowo opisze usługę, którą oferujesz lub podkreśli jej wybraną cechę (profesjonalna, szybka itd.). Powiedzmy, że Twoja firma zajmuje się produkcją okien i nazywa się Szklany Świat. Jeśli nazwa “szklanyswiat” jest już zajęta, rozważ “szklanyswiatokien” czy “oknaszklanyswiat”. Dobrym pomysłem może być też zastosowanie myślnika. Z nim nazwa Twojej domeny może być nawet bardziej czytelna! Możliwości jest wiele, a niewielka korekta nazwy domeny może rozwiązać wszystkie problemy.
Jeśli dopiero tworzysz swoją markę, możesz rozważyć zmianę jej nazwy i sprawdzenie dostępności domeny z nową nazwą główną. Nazwa Twojej domeny, jak i marki, powinna być oryginalna i nie dająca się pomylić z niczym innym.
Zmień rozszerzenie
Korzystając z naszej strony https://dhosting.pl/domeny/rejestracja.html po wpisaniu domeny z konkretnym rozszerzeniem, zaprezentujemy Ci również inne końcówki, z których możesz skorzystać. Jeśli wybrane przez Ciebie rozszerzenie jest już zajęte, rozpatrz wybór innego.
W doborze odpowiedniego rozszerzenia oraz nazwy głównej z pomocą przyjdzie Ci artykuł Jaką końcówkę domeny wybrać?.
Jeżeli nie odpowiada Ci żadne z powyższych rozwiązań, nie pozostaje Ci nic innego, jak postarać się odkupić domenę od obecnego abonenta.
Sprawdź giełdę domen
Możliwe, że Twoja wybrana domena jest już wystawiona na sprzedaż przez obecnego właściciela. Warto zatem sprawdzić, czy znajduje się na którejś z giełd i dokonać zakupu.
Skontaktuj się z obecnym abonentem domeny
Jeśli domena nie widnieje na giełdzie, możesz podjąć próbę kontaktu z obecnym abonentem i zaproponować jej odkupienie. Aby tego dokonać, sprawdź, kto jest właścicielem wpisując nazwę domeny w serwis takim jak www.who.is.
O możliwości kontaktu i widoczności danych decyduje najczęściej sam abonent domeny. Jeśli dane te nie są publicznie dostępne, firma gdzie domena jest zarejestrowana nie będzie mogła Ci ich podać ani nawiązać w Twoim imieniu kontaktu z abonentem z uwagi na ochronę danych.
Jeżeli dane kontaktowe nie są widoczne, możesz spróbować znaleźć je bezpośrednio na stronie, do której prowadzi dana domena i nawiązać kontakt. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że właściciel nie będzie zainteresowany jej sprzedażą skoro aktywnie używa swojej strony. Możliwe też, że zażyczy sobie bardzo wysoką cenę.
Załóż opcję na domenę
Możesz wykupić opcję, czyli rodzaj rezerwacji domeny gwarantujący prawo jej pierwokupu w przypadku, gdy ta powróci do puli domen wolnych. Istnieją firmy świadczące takie usługi. Jak to działa? Płacisz jednorazową kwotę i składasz tym samym opcję na zakup domeny. Twoje pierwszeństwo zakupu ma określony termin ważności i wynosi 3 lata.
Warunki założenia opcji na domenę
- Jest to rozwiązanie, które istnieje tylko na polskim rynku, zatem dotyczy wyłącznie domen z rozszerzeniem .pl.
- Opcję można dokonać tylko na domenę nie będącą w kwarantannie.
- Na każdą domenę można założyć tylko jedną opcję. Jeśli więc nie jesteś pierwszym chętnym pozostaje Ci jeszcze próba odkupienia lub przechwycenia czyjejś opcji.
- Opcję zakładasz na określony czas i jeśli w wyznaczonym terminie domena nie wróci do puli, a Ty nadal chcesz ją wykupić, musisz ponownie założyć opcję i za nią zapłacić.
- Prawo pierwokupu otrzymujesz, gdy domena wróci do puli domen wolnych, czyli wtedy, gdy ktoś świadomie zrezygnuje z przedłużenia swojej domeny lub zapomni o jej przedłużeniu w terminie i nie dokona tego w okresie kwarantanny (więcej o cyklu życia domen przeczytasz w artykule Cykl życia domen). Przechwycenie opcji następuje w momencie, gdy po upływie jej ważności nie zostanie ona przedłużona. Jeśli nie jesteś jedynym chętnym na przechwycenie, opcja trafia na aukcję i wygra ją ta osoba, która zaoferuje za jej zakup najwyższą kwotę.
Sprawdź historię domeny, którą chcesz odkupić
Chcąc odkupić domenę warto sprawdzić jej historię oraz indeksowanie. Jeśli po wpisaniu w wyszukiwarkę Google komendy site:nazwadomeny, nie wyświetlą się żadne wyniki, może to oznaczać, że domena:
- jest nowa i jeszcze nie została dodana do wyszukiwarki,
- została została już zakupiona i trwa proces jej rejestracji,
- jest zablokowana przez Google.
Historię domeny możesz łatwo sprawdzić wieloma narzędziami, które wykonują i przechowują kopie danej strony wraz z datą jej wykonania. Pozwoli Ci to zobaczyć, jak na przestrzeni czasu funkcjonowała interesująca Cię witryna i czy była zainfekowana wirusami.
Wspomniany już wcześniej serwis www.who.is to również źródło wiedzy o historii Twojej domeny. Sprawdzisz tam, na przykład, jej wiek. Starsze domeny osiągają lepsze pozycje w wyszukiwarce Google i są lepszym wyborem. Ponadto informacje o domenie i samej firmie zwiększają ich wierzytelność.
Podsumowując, jeśli wybrana przez Ciebie domena nie jest dostępna, masz dwie opcje: odkupić ją od obecnego właściciela lub zarejestrować inną domenę. Oba rozwiązania mają plusy i minusy więc warto je rozważyć zanim podejmiesz ostateczną decyzję.