Domena to adres Twojej strony WWW, który mówi przeglądarce, z którym serwerem ma się połączyć i jakie pliki wyświetlić, aby odwiedzający zobaczył Twoją witrynę.
Domena jest elementem niezbędnym, aby Twoja strona funkcjonowała w Internecie. Właściwa nazwa i rozszerzenie mają duży wpływ na jej losy. Należy zatem dobrze się zastanowić, jaką domenę wybrać (pomoże w tym artykuł Jaką końcówkę domeny wybrać?), aby pasowała do profilu i działalności firmy oraz nie nadszarpnęła zbyt mocno Twojego budżetu.
Spis treści
Od czego zależy cena domeny?
O cenie za rejestrację i odnowienie domeny decyduje:
Rozszerzenie domeny.
Ile kosztuje dane rozszerzenie? Ceny nie są stałe, ale niektóre końcówki domen są zawsze droższe od innych. Najdroższe są domeny najwyższego poziomu, czyli takie powyżej których nie istnieją już żadne inne domeny w systemie DNS. Przykładem takiej domeny jest .com.
Usługodawca, od którego kupujesz domenę.
Ceny domen różnią się znacznie u poszczególnych rejestratorów. Decydując się na kupno, koniecznie sprawdź cenę nie tylko rejestracji, ale i odnowienia. Jest to bowiem kwota, która obowiązywać będzie przez kolejne lata.
Powszechną praktyką jest kuszenie darmową rejestracją domeny na pierwszy rok. Decydując się na taką promocję, warto sprawdzić koszt odnowienia domeny, który z reguły jest o wiele wyższy, niż u innych rejestratorów. Sugerujemy zatem sprawdzić, ile będzie Cię kosztować utrzymanie domeny u danego rejestratora przez okres co najmniej 5 lat.
W dhosting.pl chwalimy sobie przejrzystość w działaniu. Koszt rejestracji i utrzymania w następnych latach domen o poszczególnych rozszerzeniach łatwo i szybko sprawdzisz tutaj.
Moment przedłużenia domeny.
Jeśli spóźnisz się z płatnością w terminie, Twoja domena przejdzie do kwarantanny. Jest to specjalny okres po wygaśnięciu, w którym domena znajduje się w stanie zawieszenia przed ponowną dostępnością dla publicznej rejestracji. W tym okresie, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, właściciel pierwotnej domeny ma możliwość jej odnowienia. Proces ten wiąże się jednak z kosztami, które są znacznie wyższe niż standardowe opłaty przedłużenia, dlatego warto opłacać domenę w podanym na proformie terminie. Jeśli domena nie zostanie odnowiona w okresie kwarantanny, trafia do puli wolnych domen i staje się ona dostępna dla wszystkich rejestrujących..
Czy można zarezerwować domenę przed jej kupnem?
Do 8 stycznia 2020 roku NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), jako rejestr domen .pl umożliwiał rezerwację nazwy domeny polskiej na okres 14 dni. Był to czas na dokonanie opłaty, podczas którego nikt inny nie mógł zarezerwować ani kupić wybranej przez Ciebie domeny. Obecnie jednak dopiero opłacenie domeny jest gwarancją jej posiadania. W przypadku pozostałych rozszerzeń, również nie istnieje i nigdy nie istniała możliwość rezerwacji.
Zapamiętaj – dopóki płatność nie zostanie zaksięgowana, każdy może zarejestrować wybraną przez Ciebie domenę.
Czym jest domena w kwarantannie?
To termin nieodzownie związany z odnowieniem domeny (a raczej jego brakiem) i połączony z cyklem życia domeny (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Cykl życia domen). Domena „wpada” w kwarantannę, jeśli jej przedłużenie nie zostało opłacone w terminie. To okres zatrzymania danej domeny do czasu, kiedy zostanie ona uwolniona do puli domen wolnych lub zostanie opłacona przez dotychczasowego abonenta. Podczas kwarantanny wszelkie usługi związane z domeną (strona WWW oraz skrzynka e-mail) będą niedostępne.
Kwarantanna domeny to bardzo niekorzystna dla właściciela sytuacja, powodująca straty finansowe, jak i wizerunkowe. Aby temu zapobiec większość firm, poprzez które możliwa jest rejestracja domen (w tym dhosting.pl), przypomina swoim Klientom o zbliżającym się terminie płatności. Istnieje również możliwość włączenia opcji automatycznego odnowienia domeny (tak zwany autorenew) po podpisaniu umowy zobowiązującej do opłacenia należności. Zwalnia Cię to z obowiązku pilnowania terminów płatności. To dobra praktyka i warto rejestrować domeny w firmach, które dbają o swoich Klientów.
Czy można kupić domenę w kwarantannie?
Domenę w kwarantannie może kupić (a właściwie przedłużyć) tylko jej dotychczasowy właściciel. Cena takiego odnowienia potrafi być wyższa, niż w przypadku opłaty w terminie. To kolejny ważny powód, aby pilnować terminów płatności.
Ile trwa kwarantanna domeny?
Czas, po którym domena wróci do puli nazw wolnych zależy od jej rozszerzenia. W przypadku:
- domen .pl jest to 30 dni,
- domen globalnych ( .com, .net, .org, .biz, .info) około 80 dni,
- domen .eu 40 dni.
Po upływie tego czasu nazwa domeny zostaje uwolniona i będzie ona dostępna do zakupu przez każdego zainteresowanego.
Czy można kupić domenę na stałe?
Z prawnego punktu widzenia, nie dokonuje się zakupu domeny na zawsze, a jedynie ją dzierżawi.
W zależności od rodzaju domeny, można ją wykupić na 1 rok lub na dłużej (maksymalnie 10 lat). Nie istnieją ograniczenia, co do liczby odnowień. Możesz zatem być abonentem domeny tak długo, jak będziesz ją opłacać w terminie.
Co prawda, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “jak kupić domenę na własność” wyświetli Ci się wiele stron oferujących taką usługę. Jest to jednak wykorzystanie potocznie używanej, a niepoprawnej z punktu widzenia prawnego terminologii.
Nie istnieje na rynku rejestrator domen umożliwiający jednorazową opłatę za domenę i otrzymanie jej na własność.