Spis treści
Definicja modelu OSI
Model OSI (Open Systems Interconnection Model) to koncepcyjne ramy używane do opisywania funkcji systemu sieciowego. Model OSI charakteryzuje funkcje obliczeniowe w uniwersalny zestaw zasad i wymagań w celu wspierania interoperacyjności pomiędzy różnymi produktami i oprogramowaniem. W modelu referencyjnym OSI komunikacja między systemem komputerowym jest podzielona na siedem różnych warstw abstrakcji: Fizyczna, Łącze danych, Sieć, Transport, Sesja, Prezentacja i Aplikacja.
Model OSI, stworzony w czasie, gdy komputery sieciowe były w powijakach, został opublikowany w 1984 roku przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Choć nie zawsze odpowiada on bezpośrednio konkretnym systemom, model OSI jest do dziś używany jako środek do opisania architektury sieci.
7 warstw modelu OSI
Warstwa fizyczna
Najniższa warstwa modelu OSI dotyczy elektrycznego lub optycznego przesyłania surowych, nieuporządkowanych bitów danych przez sieć z warstwy fizycznej urządzenia wysyłającego do warstwy fizycznej urządzenia odbierającego. Może zawierać specyfikacje takie jak napięcia, układ pinów, okablowanie i częstotliwości radiowe. W warstwie fizycznej można znaleźć “fizyczne” zasoby, takie jak koncentratory sieciowe, okablowanie, repeatery, adaptery sieciowe lub modemy.
Warstwa łącza danych
W warstwie łącza danych, bezpośrednio połączone węzły są wykorzystywane do wykonywania transferu danych między węzłami, gdzie dane są pakowane w ramki. Warstwa łącza danych koryguje również błędy, które mogły wystąpić w warstwie fizycznej.
Warstwa łącza danych obejmuje dwie własne podwarstwy. Pierwsza z nich, kontrola dostępu do mediów (MAC), zapewnia kontrolę przepływu i multipleksowanie dla transmisji urządzeń w sieci. Druga, kontrola łącza logicznego (LLC), zapewnia kontrolę przepływu i błędów na nośniku fizycznym, jak również identyfikuje protokoły linii.
Warstwa sieciowa
Warstwa sieciowa jest odpowiedzialna za odbieranie ramek z warstwy łącza danych i dostarczanie ich do miejsc docelowych na podstawie adresów zawartych w ramce. Warstwa sieciowa znajduje miejsce docelowe za pomocą adresów logicznych, takich jak IP (Internet Protocol). W tej warstwie routery są kluczowym elementem wykorzystywanym do dosłownego kierowania informacji tam, gdzie muszą one trafić między sieciami.
Warstwa transportowa
Warstwa transportowa zarządza dostarczaniem i sprawdzaniem błędów pakietów danych. Reguluje rozmiar, kolejność i ostatecznie transfer danych pomiędzy systemami i hostami. Jednym z najczęstszych przykładów warstwy transportowej jest TCP lub Transmission Control Protocol.
Warstwa sesji
Warstwa sesji kontroluje rozmowy pomiędzy różnymi komputerami. Sesja lub połączenie między maszynami jest tworzone, zarządzane i kończone w warstwie 5. Usługi warstwy sesji obejmują również uwierzytelnianie i ponowne połączenia.
Warstwa prezentacji
Warstwa prezentacji formatuje lub tłumaczy dane dla warstwy aplikacji w oparciu o składnię lub semantykę, którą akceptuje aplikacja. Z tego powodu czasami nazywa się ją również warstwą składni. Warstwa ta może również obsługiwać szyfrowanie i deszyfrowanie wymagane przez warstwę aplikacji.
Warstwa aplikacji
W tej warstwie zarówno użytkownik końcowy, jak i warstwa aplikacji wchodzą w bezpośrednią interakcję z aplikacją. W tej warstwie widzimy usługi sieciowe dostarczane do aplikacji użytkownika końcowego, takich jak przeglądarka internetowa lub aplikacja internetowa. Warstwa aplikacji identyfikuje partnerów komunikacyjnych, dostępność zasobów i synchronizuje komunikację.