Aby Twoja strona ujrzała światło dnia i zaistniała w Internecie, potrzebny jest Ci hosting, czyli usługa pozwalająca na umieszczenie plików Twojej witryny na działającym nieprzerwanie serwerze, z którym łączyć będą się wszyscy odwiedzający. Jest to element kluczowy dla Twojej strony WWW i warto dobrze się zastanowić, jaki hosting wybrać, zanim podejmie się decyzję. A jest w czym wybierać, gdyż rynek oferuje kilka rozwiązań. Dziś przyjrzymy się i szczegółowo porównamy dwa: hosting współdzielony i Elastyczny Web Hosting w dhosting.pl
Spis treści
Co to jest hosting współdzielony (ang. shared hosting)?
To forma usługi hostingowej, w której wiele stron internetowych jest umieszczanych na jednym serwerze. W tej konfiguracji zasoby serwera, takie jak przestrzeń dyskowa, moc obliczeniowa i pamięć RAM, są dzielone pomiędzy różnymi klientami, co sprawia, że jest to bardziej ekonomiczna opcja, która może jednak wpłynąć na wydajność w przypadku większego obciążenia.
Plusem tego rozwiązania jest przystępna cena oraz zarządzanie usługą przez administratorów firmy hostingowej. Powinni oni również dbać o backupy Twojej strony. Wybierając tę usługę, możesz od razu ruszyć do działania i uruchomić swoją stronę, gdyż całe środowisko jest już gotowe. Oprócz tego, otrzymujesz też dostęp do panelu administracyjnego. W zależności od firmy, występują licencjonowane lub autorskie panele.
W hostingu współdzielonym na jednym serwerze mogą znajdować się dane nawet setek użytkowników! Jest to bardzo problematyczne, gdyż to, co dzieje się u jednego użytkownika nie pozostaje bez wpływu na innych. W momencie wzmożonego ruchu na stronie „sąsiada”, możesz odczuwać problemy z dostępnością swojej witryny, ponieważ wzrasta obciążenie serwera, który współdzielicie.
Aby ograniczyć takie sytuacje, hostingi współdzielone wprowadzają tak zwane parametry bezpieczeństwa, czyli limity przydzielanych poszczególnym użytkownikom zasobów. Ograniczenia mogą być różne i dotyczyć, np. liczby plików na serwerze, wykorzystanej pamięci przez wszystkie procesy, liczby zapytań do serwera SQL w danym czasie itd. Ma to wymuszać bardziej sprawiedliwy podział. Niestety, w efekcie sprawia, że nawet się nie zorientujesz, kiedy Twoja strona wyczerpie dany limit i zostanie zablokowana. W hostingu współdzielonym nie masz praktycznie żadnej możliwości, by zareagować na tę sytuację.
Jedynym wyjściem jest zakupienie, wyższego pakietu z większą liczbą zasobów i utrzymywanie go „na wszelki wypadek”, nawet jeśli przeważnie Twoja strona potrzebuje mniej. I tu pojawia się odwieczne pytanie: ile zasobów potrzebuje moja strona WWW? Jak widzisz, w hostingu współdzielonym, dla bezpieczeństwa, musisz celować wyżej.
Co to jest Elastyczny Web Hosting?
To unikatowe rozwiązanie oferowane przez dhosting.pl. Sprawdza się dla przedsiębiorstw i osób prywatnych na każdym etapie ich rozwoju. Elastyczny Web Hosting zostanie z Tobą i Twoją firmą na lata. Dlaczego? Ponieważ możesz automatycznie zwiększać dostępne dla Twojej strony zasoby wraz z jej rozwojem lub nawet chwilowym zapotrzebowaniem.
Zaczynasz od parametrów gwarantowanych, czyli 1 GHz CPU, 2 GB RAM oraz 50 GB SSD, które należą wyłącznie do Ciebie (podobnie jak w przypadku serwera dedykowanego (więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz w artykule Czym różni się serwer dedykowany od Elastycznego Web Hostingu?). Zaspokoją one zapotrzebowanie większości stron na początkowym i nieco dalszym etapie rozwoju.
A co w momencie, kiedy przekroczysz te wartości? Pamiętasz, co działo się w tym przypadku w hostingu współdzielonego? Tak, pojawiały się problemy z dostępnością strony. W przypadku Elastycznego Web Hostingu nie ma takiej możliwości. Nasze parametry gwarantowane to nie parametry bezpieczeństwa! Jeśli je przekroczysz, opcja elastycznego skalowania automatycznie przydzieli Ci dodatkowe zasoby – podobnie jak ma to miejsce w chmurze obliczeniowej. Pozwoli to zachować płynność działania Twojej strony. W momencie, kiedy zapotrzebowanie zmniejszy się, redukcji ulegną też przyznawane zasoby (coś, czego chmura nie oferuje). Ich wykorzystanie rozliczane jest w systemie godzinowym. Płacisz zatem tylko za realnie wykorzystane zasoby, które dopasowują się w realnym czasie do Twoich potrzeb.
Wybierając Elastyczny Web Hosting nie musisz kupować pakietu definiującego z góry ilość potrzebnych zasobów czy też liczbę odwiedzających. Wystarczy, że uruchomisz elastyczne skalowanie i doładujesz swoje konto pre-paid, z którego pobierane będą środki na dodatkowe zasoby. Rozliczasz się za nie tylko w momencie ich uruchomienia.
Jest jedna rzecz, która łączy nas z hostingiem współdzielonym – Elastyczny Web Hosting jest w pełni zarządzany przez administratorów dhosting.pl i pozwala od razu uruchomić Twoją stronę. Ponadto wraz z usługą otrzymujesz dostęp do autorskiego panelu administracyjnego. To rozwiązanie tworzyliśmy przez lata, słuchając opinii i sugestii naszych Klientów, aby oddać w Twoje ręce narzędzie dopasowane do Twoich potrzeb. Jego intuicyjność sprawia, że zarządzanie usługami staje się wręcz przyjemnością. Zapraszamy do lepszego poznania możliwości dPanelu.
Porównanie hostingu współdzielonego i Elastycznego Web Hostingu
Panel administracyjny | ||
Możliwość uruchomienia strony od razu po zakupieniu usługi | ||
Zarządzanie przez administratorów firmy hostingowej | ||
Możliwość skalowania zasobów w dół | ||
Możliwość skalowania zasobów w górę | ||
Parametry bezpieczeństwa (ograniczenia) | ||
Ruch na stronie jednego użytkownika wpływa na pozostałych |
Podsumowanie
Elastyczny Web Hosting jest usługą, która jest w stanie lepiej dopasować się do
zmieniającej się sytuacji Klienta niż hosting współdzielony. Wraz z rozwojem strony, czy też w momencie nagłego zwiększonego obciążenia, Twoja witryna pozostanie dostępna. To kluczowa różnica, która może zdecydować o losach Twojej firmy i zaufaniu, jakie będą mieć do Ciebie odwiedzający.
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli zdecydujesz się na wybór Elastycznego Web Hostingu. To rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne ze wszystkich. Oferuje skalowanie zasobów, administratora i wysokie parametry gwarantowane. Łączy zalety hostingu współdzielonego, serwera dedykowanego i chmury obliczeniowej zmieniając sposób myślenia o hostingu i jego wyborze.