Nie od dziś wiadomo, że w ludzkiej naturze leży skłonność do oszczędzania. Nikt nie lubi i nie chce płacić za coś, za co nie musi. Nic dziwnego, że wybierając hosting, rozważasz też opcje darmowe. Po co płacić za hosting, jeśli istnieje usługa bezpłatna? To dobre i ważne pytanie. W poniższym artykule dowiesz się, czy warto korzystać z darmowego hostingu.
Hosting to dzierżawienie przestrzeni serwerowej w celu utrzymywania swojej strony WWW. Jednak to, co dokładnie otrzymujesz w ramach tej usługi zależy od wybranego usługodawcy. Hosting bowiem hostingowi nierówny. Zanim zdecydujesz się na darmową usługę, sprawdź jej możliwości i ograniczenia.
Spis treści
Czy istnieje darmowy hosting?
Na pewno “darmowy” z nazwy. Ciężko jednak wyobrazić sobie, że ktoś bezpłatnie udostępnia zasoby serwera, którego utrzymanie przecież sporo kosztuje. Możliwości są zatem dwie:
firma hostingowa będzie zarabiać na reklamach umieszczanych na Twoich stronach,
darmowy hosting zawiera różne ukryte koszty.
Darmowe hostingi zarabiają na reklamach
Darmowy usługodawca będzie wyświetlał na Twoich stronach grafiki reklamowe lub linki. Oczywiście to wszystko dzieje się za Twoją zgodą, gdyż informacja o tym jest umieszczona w regulaminie.
Czy jest coś złego w reklamach wyświetlanych na Twojej stronie? Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to niewielka “cena” za darmowy hosting. Poza tym, liczne strony również umieszczają reklamy innych firm. To prawda, ale po pierwsze to one a nie hostingodawca czerpią zyski z tego promowania, a po drugie to one decydują, co chcą reklamować. Ponadto grafiki reklamowe rzadko umieszczane są na stronach firmowych. Świadczy to bowiem o statusie danej organizacji.
Wybierając hosting z reklamami nie masz wpływu na to, jaką firmę będziesz promować. W najgorszym scenariuszu, może okazać się, że na Twojej stronie znajduje się grafika reklamująca Twoją konkurencję!
Ponadto “wyskakujące” banery odciągają uwagę odwiedzającego od Twoich treści i tworzą ogólne odczucie braku profesjonalizmu. Nie o taki wizerunek w sieci zabiegasz.
Częsty “haczyk” darmowych hostingów
Najczęstszym chwytem jest darmowy hosting tylko na jakiś czas. Może być to miesiąc lub nieco więcej. Niestety zdarza się, że informacja o określonym okresie darmowym jest mało widoczna i właściciel strony orientuje się o konieczności zapłaty dopiero w momencie jej wyłączenia. Aby ponownie uruchomić witrynę, należy wykupić usługę.
Jakie są możliwości darmowego hostingu?
To tak naprawdę najważniejsze pytanie. Co otrzymujesz wybierając darmowy hosting? Niestety w praktyce okazuje się, że nie za wiele.
Darmowe hostingi mają bardzo małe możliwości i wręcz obfitują w wady takie jak:
- ograniczona (bardzo mała) liczba domen i subdomen,
- wolne dyski typu HDD (płatne hostingi oferują o wiele szybsze dyski SSD lub nawet SSD NVMe)
- brak możliwości korzystania z poczty (jeśli poczta jest dostępna, to w bardzo okrojonej wersji),
- ograniczenia kont FTP lub całkowity brak dostępu przez FTP,
- limit transferu,
- przydzielana bardzo mała powierzchnia (często w granicach kilkuset MB),
- brak możliwości darmowego skorzystania z SSL (jeśli będzie taka możliwość, to tylko płatna),
- brak pomocy technicznej (Ty odpowiadasz za wszystko, co dzieje się z Twoim hostingiem. To akurat nie powinno być zaskoczeniem, bo kto miałby opłacać pracowników supportu skoro usługa jest darmowa.),
- brak lub ograniczony autoinstalator,
- korzystanie z przestarzałych rozwiązań i starszych wersji programów.
Tę listę moglibyśmy jeszcze rozwijać, ale wnioski nasuwają się same. Istnieją darmowe hostingi i możesz z nich skorzystać, nie możesz jednak liczyć na to, że zaoferują Ci te same możliwości (lub nawet zbliżone), co płatne rozwiązanie.
Jeśli wybierzesz płatną usługę, taką jak Elastyczny Web Hosting to otrzymasz o wiele więcej niż samą przestrzeń serwerową. Nie musimy zapewne wspominać, że nie ma mowy o wyskakujących reklamach na Twojej stronie albo ukrytych kosztach.
Decydując się na Elastyczny Web Hosting otrzymasz:
- w pełni administrowaną usługę
- dostęp do intuicyjnego panelu administracyjnego,
- wysokie parametry gwarantowane (1 GHz CPU, 2 GB RAM, 50 GB SSD NVMe – z możliwością automatycznego skalowania w górę i w dół w zależności od zapotrzebowania Twojej strony),
- darmową instalację SSL,
- najnowsze wersje oprogramowań,
- darmową integrację z Cloudflare,
- ochronę AntySPAM, WAF, AntyDDoS, Antywirus,
- Redis,
- brak limitów transferu
i wiele więcej.
Dla kogo jest darmowy hosting?
Skorzystać może każdy, jeśli po przeczytaniu tego artykuł, nadal ma na to ochotę. Darmowy hosting wydaje się być dobrym rozwiązaniem, jeśli dopiero uczysz się, czym jest hosting lub przygotowujesz szkolny projekt z branży IT. We wszystkich innych przypadkach polecamy płatne rozwiązania. Wskazówki dotyczące wyboru hostingu znajdziesz w artykule Jaki hosting wybrać?.