Popularność PHP jest logicznym wynikiem jego licznych zalet, z których wszystkie czynią z niego potężne i skuteczne narzędzie programistyczne. Poniżej przedstawiamy krótką listę powodów, dla których PHP jest świetnym wyborem dla Twojej aplikacji internetowej, które następnie zostaną opisane bardziej szczegółowo.
8 powodów, dla których warto używać PHP:
- wielu dostępnych specjalistów;
- duża baza materiałów referencyjnych i edukacyjnych;
- lepsza szybkość ładowania stron internetowych;
- więcej opcji łączenia baz danych;
- duża kolekcja dodatków open-source;
- niedrogi hosting stron internetowych;
- świetna synergia z HTML;
- doskonała elastyczność i możliwość łączenia;
Teraz przyjrzyjmy się bliżej wymienionym zaletom PHP, aby odkryć, jak można je zastosować w praktyce, aby poprawić jakość, funkcjonalność i rentowność Twojej aplikacji internetowej.
Spis treści
1. Duży wybór dostępnych specjalistów
Popularność PHP dała początek licznej społeczności programistów, z których ułamek może być potencjalnym kandydatem do zatrudnienia. Duża liczba dostępnych specjalistów powoduje dużą konkurencyjność i niższe żądane płace, co sprzyja obniżeniu kosztów rozwoju. Poza tym język ten jest dość łatwy w nauce i implementacji, więc nawet młodsi programiści są zazwyczaj w stanie skutecznie zrealizować podstawową funkcjonalność aplikacji.
2. Bogata dokumentacja
Dostępnych jest wiele tutoriali, podręczników i innych materiałów referencyjnych, które ułatwiają rozwój i mogą stanowić pomoc i źródło inspiracji w trudnych sytuacjach. Materiały te są również nieocenione dla początkujących programistów ułatwiając proces nauki ze stopniowo rosnącym poziomem trudności. A jak zostało opisane powyżej, nauka PHP jest stosunkowo łatwa, choć nie tak łatwa jak np. nauka Pythona, co dodatkowo zwiększa jego popularność.
3. Poprawiona prędkość ładowania strony
Użycie PHP sprawia, że strony internetowe ładują się szybciej w porównaniu do wielu innych technologii tworzenia stron internetowych. Na przykład, obecnie PHP jest około trzy razy szybszy niż Python dla większości scenariuszy użycia. Z kolei niższy czas ładowania jest ważnym czynnikiem rankingu SEO, który pomaga dalej promować stronę internetową, przynosząc przewagę konkurencyjną. Większa szybkość aplikacji utrzymuje zadowolenie klientów, a w połączeniu z innymi zaletami pomaga budować i utrzymywać bazę klientów.
4. Szeroki wybór baz danych
PHP umożliwia połączenie z niemal każdym typem bazy danych. Najczęstszym wyborem jest MySQL, głównie dlatego, że jest darmowy, efektywny i popularny wśród programistów. Inne solidne opcje systemów zarządzania bazami danych kompatybilnych z PHP to mSQL, MS-SQL, SQLite, PostgreSQL itp. Poza tym, PHP może być równie dobrze używane z ElasticSearch, Redis, MongoDB i innymi nierelacyjnymi bazami danych. Dzięki temu programiści nie są ograniczeni do korzystania z konkretnej bazy danych i mogą wybrać najbardziej optymalną dla przyszłej aplikacji, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki.
5. Niedrogie oprogramowanie open-source
PHP jest technologią darmową, która przynosi znaczne oszczędności dla budżetu deweloperskiego. Ponadto, większość narzędzi programistycznych, które są zwykle wykorzystywane w połączeniu z PHP, to oprogramowanie open-source i mogą być używane bezpłatnie, co dodatkowo obniża koszty projektu. Ponadto istnieje wiele frameworków, takich jak Laravel czy CodeIgniter, oraz różne systemy CMS, takie jak WordPress czy Drupal, które rozszerzają funkcjonalność PHP i sprawiają, że proces rozwoju jest łatwiejszy i bardziej efektywny.
6. Tańsze usługi hostingowe
Najczęstszym scenariuszem działania strony internetowej w PHP jest stos LAMP. Oznacza on, że strona internetowa działa na serwerze WWW Apache HTTP wdrożonym w systemie Linux, a jako bazy danych używa MySQL. Wszystkie te komponenty są darmowe, a stos jest dobrze przetestowany, co implikuje redukcję wymaganego czasu i funduszy na rozwój.
7. Doskonałe możliwości łączenia z HTML
PHP oferuje wbudowane programowanie HTML, co jest powodem niesamowitej synergii pomiędzy tymi dwoma technologiami. W większości przypadków skrypt PHP nie ingeruje w kod HTML strony internetowej, lecz uzupełnia go, pozostając wewnątrz granic określonych przez znaczniki <? php ?>. I odwrotnie, jeśli zbudowałeś całą stronę w PHP, możesz zintegrować kod HTML za pomocą skryptu. W tym przypadku różnica w stosunku do tradycyjnej strony HTML polegałaby na odwróconej kolejności otwierania znaczników: znaczniki PHP poprzedzałyby znaczniki HTML.
8. Dobra elastyczność
Elastyczność sprawia, że PHP jest w stanie efektywnie łączyć się z wieloma innymi językami programowania, tak aby produkt programowy mógł wykorzystywać najbardziej efektywną technologię dla każdej konkretnej funkcji. Ponadto PHP jest językiem międzyplatformowym, co oznacza, że programiści mogą używać dowolnego podstawowego systemu operacyjnego – Windows, Linux, macOS – do wykonywania kodu. Taka elastyczność znacznie ułatwia proces tworzenia oprogramowania, czyniąc go szybszym i mniej kosztownym.