IDE jest akronimem oznaczającym Integrated Development Environment (zintegrowane środowisko programistyczne). PHP IDE posiada wszystkie funkcje podświetlania składni i inne możliwości edytora PHP, a także wiele innych funkcji, które ułatwiają rozwój PHP.
Najlepsze IDE PHP zazwyczaj udostępniają gotowe szablony kodu oraz szczegółowe kreatory projektów i klas, posiadają wiele widoków i paneli, które można dowolnie aranżować, a także zintegrowane narzędzia programistyczne, takie jak wbudowany terminal, serwer WWW czy przeglądarka internetowa, z których można korzystać bezpośrednio w interfejsie IDE. Są one również ściśle zintegrowane z wieloma narzędziami innych firm, takimi jak debuggery (np. PHPUnit i Xdebug) oraz platformy kontenerów i maszyn wirtualnych (np. Docker i Vagrant).
Istnieją również chmurowe IDE PHP, które pozwalają skonfigurować zaawansowane środowisko kodowania w przeglądarce internetowej i zapisać pliki na serwerze w chmurze. IDE w chmurze mogą również udostępniać wstępnie zbudowane stosy PHP, np. kontenerowy stos LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP), który umożliwia pracę na żywym serwerze Linux i natychmiastowe sprawdzenie swojej pracy w przeglądarce internetowej.
Mimo, że IDE PHP posiada więcej funkcji niż edytor PHP, wymaga również więcej wiedzy, aby ustawić i skonfigurować środowisko. Na przykład, możesz potrzebować dodać i skonfigurować serwer WWW, który będzie wykonywał Twój kod, zdefiniować zmienne środowiskowe i pliki wykonywalne PHP oraz wykonać inne zaawansowane zadania programistyczne.
Tak więc, jeśli nie chcesz korzystać z dodatkowych funkcji IDE, dodatkowy nakład pracy najprawdopodobniej nie jest tego wart, nawet jeśli masz doświadczenie w konfiguracji. Jeśli jednak potrzebujesz takich funkcji, IDE PHP może znacząco przyspieszyć Twoje kodowanie, testowanie, debugowanie i profilowanie (analizowanie programu).
W dzisiejszych czasach granica między edytorami PHP a IDE zaciera się. Edytory PHP zaczęły zawierać funkcje, które wcześniej można było znaleźć tylko w IDE, takie jak wbudowane debugery i terminale, wysoce konfigurowalne widoki, panele i inne.