Poniżej znajdziesz listę podstawowych komend git, które pozwolą Ci rozpocząć pracę z systemem wersjonowania.
Spis treści
Instalacja git
Poniżej znajdziesz linki do pobrania lub instrukcji instalacji git na poszczególnych platformach.
Komendy
init – komenda, która pozwoli Ci na utworzenie nowego repozytorium git na podstawie katalogu, w którym została wydana.
git init
clone – jest komendą, która utworzy kopię obecnego repozytorium do odrębnego katalogu wskazanego ścieżką w ramach komendy
git clone /sciezka-do-katalogu
ewentualnie możemy użyć poniższej komendy w sytuacji gdy kopia ma znaleźć się na serwerze zdalnym
git clone username@host:/sciezka-do-repozytorium
add – jest to komenda, która proponujemy zmiany dla konkretnego pliku
git add nazwa-pliku
lub dodajemy wszystkie pliki korzystając z *
git add *
commit – to komenda, którą przesyłamy finalnie wykonane zmiany do repozytorium dodając komentarz dotyczący wykonanych modyfikacji.
git commit -m "Informacja dot. aktualizacji"
push – pozwoli Ci wysłać zmiany do głównego repozytorium, w tym przykładzie master
git push origin master
lub w przypadku serwera zdalnego możesz użyć komendy
git remote add origin serwer-docelowy
checkout – Ta komenda pozwala na przywrócenie stanu pliku do ostatniego commit-a. Coś robimy, nie podoba nam się i chcemy szybko cofnąć zmiany.
git checkout --
branch – Polecenie to pokazuje, jaką gałąź mamy w repozytorium. Ewentualny znak -v oznacza verbose, czyli pokazuje nie tylko nazwy gałęzi, ale także ostatni hash i opis commitów. dodatkowe v, czyli very verbose oznacza, że do wszystkich tych informacji zostanie jeszcze dodana nazwa zdalnej gałęzi.
git checkout -b feature_x
pull – Polecenie git pull jest używane do wyciągania i pobierania zawartości ze zdalnego repozytorium i natychmiastowego aktualizowania lokalnego repozytorium zgodnie z tą zawartością. Scalanie zdalnych zmian master z lokalnym repozytorium jest częstym zadaniem w przepływach pracy opartych na współpracy Git. Polecenie git pull jest w rzeczywistości kombinacją dwóch innych poleceń, git fetch, a następnie git merge. W pierwszym kroku operacji git pull, polecenie git fetch zostanie wykonane w zakresie ograniczonym do lokalnej gałęzi wskazywanej przez wskaźnik HEAD. Po pobraniu zawartości, polecenie git pull przełączy się na przepływ pracy merge. Zostanie utworzony nowy commit scalający, a wskaźnik HEAD zostanie zaktualizowany, aby wskazywał na nowy commit.
git pull
merge – Polecenie git merge BranchB łączy z bieżącą gałęzią (tj. BranchA), gałąź o nazwie BranchB. Po wykonaniu tego polecenia, gałąź BranchA wskazuje na tę samą rewizję, co gałąź BranchB.
git merge
diff – Podczas gdy git status odpowiada na oba te pytania w bardzo ogólny sposób, git diff pokazuje dokładnie, które linie zostały dodane, a które usunięte – w formie łatki. Powyższe polecenie porównuje zawartość katalogu roboczego z tym, co znajduje się w poczekalni. Wynik pokaże ci te zmiany, które jeszcze nie trafiły do poczekalni.
git diff
log – Za pomocą komendy log sprawdzamy wszystkie commity jakie zostały wprowadzone w danej gałęzi
git log --pretty=oneline