Jaki hosting wybrać? 6 elementów, na które należy zwrócić uwagę

Jaki hosting wybrać? Wielu z nas stoi przed tą decyzją. Dla niektórych najważniejsze są opinie na temat danego usługodawcy, dla innych cena, a dla jeszcze innych możliwość rozwoju bądź przystępność narzędzi do zarządzania.

Hosting jest wyjątkowo złożoną usługą, z czego doskonale zdajemy sobie sprawę. Niestety nie ma uniwersalnej oraz prostej zasady, która pozwoli wybrać najlepszy produkt, dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu tylko te najważniejsze z naszej perspektywy elementy.

Jaki hosting wybrać? Skup się na analizie 6 elementów

  1. Koszt usługi w dłuższym okresie oraz w przeliczeniu na parametry.
  2. Szybkość wczytywania stron internetowych.
  3. Szybkość i zakres odpowiedzi supportu.
  4. Opinie na temat firmy w sieci.
  5. Możliwość rozwoju w ramach usługi hostingowej i nie tylko.
  6. Wygoda, mobilność, funkcjonalności panelu zarządzania.

A teraz więcej o każdym z tych elementów.

Koszt usługi w dłuższym okresie oraz w przeliczeniu na parametry

Dla większości klientów najistotniejszym elementem jest cena produktu w dłuższym okresie oraz jej stosunek do parametrów oraz jakości. Na rynku mamy do czynienia z różnymi praktykami, jednak zalecamy przeliczenie kosztu usługi w skali przynajmniej 2 lat, a następnie podzielenie tej kwoty przez ilość GB powierzchni, którą otrzymasz.

cena hostingu

Dzięki tej prostej metodzie, będziesz w stanie sprawdzić, ile pozornie tani lub drogi hosting kosztuje w przeliczeniu na zasoby. Zalecamy także szczególne zwrócenie uwagi na limity związane z transferem danych, które niestety wciąż występują u mniejszych usługodawców. Oczywiście na tym nie powinna skończyć się twoja droga w weryfikowaniu oferty hostingu – koniecznie kontynuuj czytanie.

Szybkość wczytywania stron internetowych

Każdy z nas chce, aby strona WWW wczytywała się najszybciej jak to tylko możliwe. Przed zdecydowaniem się na zakup hostingu, rekomendujemy skorzystanie z okresu testowego, a następnie zainstalowanie np. WordPressa przy pomocy dostępnych w panelach autoinstalatorach aplikacji. Po zainstalowaniu strony WWW, polecamy sprawdzić czas wczytywania przy pomocy narzędzi takich jak http://test.watchscript.pl/ bądź http://tools.pingdom.com/.

Szybkość i zakres odpowiedzi supportu

Bardzo często spotykamy się z tym, że to support jest najważniejszym czynnikiem, dla którego wybierany jest ten, a nie inny hosting. Zazwyczaj największą uwagę do tego elementu przykuwają osoby, które już posiadają usługi hostingowe w jakiejś firmie. Wynika to z tego, że zdają sobie sprawę jak duże ma to znaczenie w momencie, gdy np. Twoja strona nie działa bądź jest zawirusowana. Istotne będzie także to, czy firma hostingowa indywidualnie potraktuje twój problem, czy będzie patrzyła na niego wyłącznie przez pryzmat procedur.

Szybkość supportu oraz jego zakres należy sprawdzić najlepiej już po założeniu konta testowego pytając np. o sposoby na przyspieszenie WordPressa bądź procedury u hostera dotyczące reakcji na zawirusowanie twojej strony. Gwarantujemy, że w zależności od dostawcy czas odpowiedzi oraz jej zawartość będą skrajnie różne.

support w hostingu

Opinie na temat firmy w sieci

Niezmiennie bardzo istotnym czynnikiem dotyczącym wyboru usługi hostingowej jest kwestia opinii na temat hostingu w sieci. W przypadku tej specyficznej branży, rekomendujemy skorzystanie z forum tematycznego rootnode.pl. Niestety, tak jak w każdym miejscu obecnie w sieci, niektóre opinie są “szeptami” poszczególnych dostawców – zalecamy pilne studiowanie, ponieważ większość jest bardzo widoczna.

Możliwość rozwoju w ramach usługi hostingowej i nie tylko

W przypadku niektórych projektów z góry wiemy, że nie osiągniemy stałego, bardzo dużego ruchu użytkowników (np. proste strony wizytówki). Jednak w większości przypadków tworzymy po to swoje serwisy, aby osiągnąć z nimi sukces, który jest możliwy najczęściej dzięki osiągnięciu dużej popularności. Niestety większość ofert hostingowych nie jest dostosowana do takich okoliczności i przy pierwszym większym obciążeniu, twoja strona staje się niedostępna ze względu na brak zasobów.

Wybierając swój hosting, sprawdź tzw. parametry bezpieczeństwa – czyli spis różnych limitów oraz zasobów. Istotne, aby te parametry uwzględniały zróżnicowanie per pakiet hostingowy (im wyższy, tym więcej zasobów), ponieważ wtedy w przypadku wyczerpania zasobów, będziesz w stanie łatwo rozwiązać problem na początkowym etapie.

Niestety najgorzej sytuacja wygląda w momencie, kiedy twój serwis będzie potrzebował więcej zasobów niż to będzie możliwe na hostingu współdzielonym. W tej sytuacji konieczne będzie przejście na całkowicie inny typ usługi – VPS bądź serwer dedykowany. To działanie przede wszystkim wiąże się z przeniesieniem twojej strony, znacznie wyższymi kosztami, inną platformą zarządzania oraz koniecznością znalezienia administratora.

rozwój w hostingu

Ratunkiem dla szybko rozwijającej się strony jest Elastyczny Web Hosting, który dynamicznie dopasowuje parametry do aktualnego zapotrzebowania strony WWW.

Sprawdź nas, Elastyczny Web Hosting przyjmie każdy ruch z Twojej strony!

Wygoda, mobilność, funkcjonalności panelu zarządzania

Prostota panelu zarządzania jest szczególnie istotna gdy nie posiadasz doświadczenia z usługami hostingowymi. W 95% przypadków, intuicyjność narzędzi do hostingu jest na bardzo złym poziomie przez co użytkownicy są niemal stale na linii z supportem, bądź wylewają swoją frustrację na forach internetowych czy w social media.

Pomimo tego, że w kieszeniach 75% Polaków znajduje się smartfon, jesteśmy jedyną firmą hostingową, która udostępnia swoim klientom pełnoprawną aplikację mobilną do zarządzania swoimi usługami. Naszym zdaniem jest to jeden z najbardziej zaniedbywanych elementów przez konkurencyjne firmy z branży.

Nasza rekomendacja? Zanim kupisz hosting, spróbuj w jego panelu administracyjnym przeprowadzić kilka akcji, np. zainstalować nową stronę, skonfigurować konto FTP czy adres e-mail. Te podstawowe działania powinny ci wystarczyć do wypracowania swojego zdania.


Czy wiesz już, jaki hosting wybrać?

Wybór hostingu zdecydowanie nie jest najłatwiejszą rzeczą na świecie. Absolutnie nie zalecamy podejmowania pochopnych decyzji, bo trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Błędny wybór może doprowadzić do wielu problemów w przyszłości.

Na szczęście obecnie wiele firm hostingowych, w tym nasza, w razie problemów zajmie się migracją twojej strony od konkurencji zupełnie za darmo, ale po co szargać sobie nerwy? Lepiej od razu podjąć dobrą decyzję.

1 Comment

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Wspólna pomoc

Partnerzy dhosting.pl, Fundacja Mam Marzenie oraz twórcy ambitnych projektów – wspólnie z nami pomagają innym tworzyć „wielkie” projekty. Małe i duże. Tworzące różnicę.

To już ponad dwa miesiące współpracy z Fundacją Mam Marzenie

Od momentu ogłoszenia strategicznego partnerstwa pomiędzy dhosting.pl Sp. z o.o. a Fundacją Mam Marzenie minęły już ponad dwa miesiące. Od 5 listopada 2019 roku...

Program Partnerski 2.0 – dlaczego to robimy?

Marzeniem moim i wszystkich współtworzących dhosting.pl już od pierwszych dni powstania marki, było dostarczać rozwiązania, z których sami chętnie chcielibyśmy korzystać, a to wszystko...

Nowy Program Partnerski w dhosting.pl

Po wielu miesiącach prac mamy przyjemność zaprezentować nowy Program Partnerski dhosting.pl. Od dzisiaj to partnerzy decydują na co przeznaczą swoją prowizję, która będzie wzrastać...

Wywiad z Magdaleną Kilan – Fundacja Mam Marzenie

Fundacja Mam Marzenie istnieje na rynku już 16 lat i zrealizowała już prawie 8500 marzeń ciężko chorych dzieci. Organizacja opiera się o ludzi z...

Wsparcie ambitnych projektów

Tworząc w 2016 roku Elastyczny Web Hosting, chcieliśmy udostępnić ludziom usługę, która pozwoli im rozwijać swoje projekty bez zmartwień o infrastrukturę serwerową oraz koszty....
Zdecyduj, który projekt otrzyma wsparcie w ramach Programu Partnerskiego dhosting.pl lub dodaj własny.

Nasze social media

3,037FaniLubię
124ObserwującyObserwuj
157ObserwującyObserwuj
74SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie komentarze

Kontakt z nami

dhosting.pl Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 98
00-807 Warszawa

Infolinia: +48 22 292 01 01
Handlowy: +48 22 292 01 23
E-mail: bok@dhosting.pl

Podobne artykuły