Jak błyskawicznie przenieść stronę opartą o WordPressa na inny hosting?

Wielu osobom może wydawać się, że przeniesienie strony opartej o WordPressa z jednego serwera na drugi to proces niesamowicie złożony, skomplikowany i czasochłonny. Co jeśli powiem, że obecnie sprowadza się do kilkunastu kliknięć? To naprawdę nic trudnego i każdy sobie z tym poradzi.

Czy tym sposobem przeniosę każdą stronę?

Na wstępie zaznaczę, że sposób, który za chwilę opiszę, dotyczy raczej niewielkich stron i sklepów internetowych (tak, tak, można przenieść również WooCommerce), ale śmiało możemy przyjąć, że w tym gronie znajduje się około 90% aktywnie działających serwisów.

Jeśli twój przypadek jest bardzo skomplikowany, pamiętaj, że przenosząc się na serwery dhosting.pl, migracją zupełnie za darmo zajmą się nasi specjaliści.

A teraz ruszajmy już do dzieła!

Poznaj wtyczkę Duplicator

Do przeprowadzenia migracji wykorzystamy wtyczkę Duplicator, która jest na bieżąco aktualizowana (ostatni raz 2 dni temu), w pełni bezpieczna i popularna – wylądowała na ponad milionie stron opartych o WordPressa. Ponadto, co szczególnie cię ucieszy – jej obsługa nie wymaga absolutnie żadnych umiejętności technicznych. Po prostu podążaj zgodnie ze wskazówkami, a cały proces zakończy się happy endem.

Duplicator to narzędzie, przy którego pomocy utworzysz dwa pliki – spakowaną stronę razem z bazami danych oraz plik instalacyjny. Następnie otrzymane pliki wysyłasz na nowy serwer i instalujesz je przy pomocy prostego kreatora.

Przechodzimy do działania

Pierwsze, co musisz zrobić, to oczywiście zainstalować i aktywować wtyczkę. Następnie otwórz ją i kliknij „Create New” na stronie, którą ujrzysz.

duplicator create new

Na kolejnym ekranie kliknij „Next” (w 99% przypadku nie musisz tutaj niczego zmieniać).

duplicator new package

Po kliknięciu twoja strona zostanie przeanalizowana pod kątem błędów i jeśli wszystko będzie w porządku, zobaczysz następujące wyniki. Raczej nie zdarza się, żeby Duplicator stwarzał problemy.

duplicator scan complete

Pozostało zaznaczyć „Yes. Continue with the build process!” i kliknąć „Build”. Teraz musisz poczekać aż Duplicator utworzy pliki instalacyjne. Trwa to z reguły od kilkudziesięciu sekund do maksymalnie kilku minut.

Tak wygląda wynik pozytywny:

duplicator package completed

Pobierz obydwa pliki: „Installer” będący skryptem PHP, który uruchomisz na nowym serwerze oraz „Archive”, który skupia w sobie wszystkie pliki związane z twoją stroną oraz bazy danych.

Pozostało wysłać je na nowy serwer. Żeby nie marnować czasu, utwórz nową bazę danych. Ten proces różni się w przypadku większości hostingów. Jeśli przenosisz stronę na serwery dhosting.pl, instrukcję znajdziesz tutaj.

Jeśli pliki znajdują się już na serwerze, otwórz stronę http://twojadomena.pl/installer.php.

duplicator deployment

Zaznacz „I have read and accept all terms & notices (required to continue)” i kliknij „Next”.

Na kolejnym ekranie wprowadź dane do bazy danych, przetestuj ją klikając „Test datebase” i jeśli wszystko będzie z nią w porządku, kliknij „Next” i potwierdź w oknie, które wyskoczy, że chcesz uruchomić instalację.

duplicator install database

W kolejnym kroku opcjonalnie zmienisz adres witryny, jej tytuł i dodasz nowe konto administracyjne. Jeśli chcesz, żeby wszystko działało dokładnie tak, jak u poprzedniego usługodawcy, niczego nie zmieniaj i kliknij „Next”.

Po przeprowadzeniu instalacji kliknij „Site Login”.

duplicator test site

Zaloguj się i postępuj zgodnie z instrukcjami: usuń pliki instalacyjne przy pomocy „Remove Installation Files”i wyczyść pamięć podręczną klikając w „Clear Build Cache”.

W tym momencie twoja strona strona działa już w pełni na nowym serwerze. Pozostało zmienić adresy DNS i cieszyć się udaną migracją.


Sprawdź nas, Elastyczny Web Hosting przyjmie każdy ruch z Twojej strony!

Może się zdarzyć, że w trakcie tego procesu napotkasz pewne problemy, z którymi sobie nie poradzisz. Każda strona jest inna i trudno wszystko przewidzieć. W takiej sytuacji nie męcz się niepotrzebnie i po prostu skontaktuj się ze specjalistami dhosting.pl, którzy bezpłatnie przeniosą twoją stronę na nasze serwery.

5 Comments

    • Witam,
      Niestety nie wiem co robię źle – wtyczka robi installera i archiwum, ale ja mogę ściągnąc tylko instalera, archiwum nie da sięsciągnąć. Czy to możliwe że tylko wersja pro to potrafi?

  1. Jedna bardzo ważna uwaga odnośnie Duplicatora: Wtyczka nie radzi sobie z plikami w których nazwy posiadają polskie znaki lub inne wymagające kodowania UTF-8. Jeżeli podczas skanowania archiwum pojawi się błąd „Name Checks”, warto wrócić się do wcześniejszego kroku i w filtrach dodać /wp-content/uploads/ i stworzyć archiwum bez folderu /uploads/ (ponieważ to w nim domyślnie znajdują się pliki przesłane do folderu Media).

    W takim wypadku oczywiście folder ten będziemy musieli ręcznie przenieść przez FTP z wymuszonym kodowaniem UTF-8.

    Jeżeli tego nie zrobimy, po rozpakowaniu archiwum w miejscu docelowym część plików zostanie „rozłączona” ze stroną, ponieważ polskie znaki w nazwach plików zostaną zamienione na „krzaki”.

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Razem pomagajmy

Jako Partner dhosting.pl możesz pomagać Fundacji Mam Marzenie w realizacji marzeń związanych z edukacją dzieci i ich aktywizacją do przyszłego życia zawodowego.

Zostań Partnerem dhosting.pl i razem wspierajmy Fundację w spełnianiu marzeń jej podopiecznych.

Nasze social media

3,214FaniLubię
124ObserwującyObserwuj
193ObserwującyObserwuj
74SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie komentarze

Kontakt z nami

dhosting.pl Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 98
00-807 Warszawa

Infolinia: +48 22 292 01 01
Handlowy: +48 22 292 01 23
E-mail: bok@dhosting.pl

Podobne artykuły