Jak błyskawicznie przenieść stronę opartą o WordPressa na inny hosting?

Wielu osobom może wydawać się, że przeniesienie strony opartej o WordPressa z jednego serwera na drugi to proces niesamowicie złożony, skomplikowany i czasochłonny. Co jeśli powiem, że obecnie sprowadza się do kilkunastu kliknięć? To naprawdę nic trudnego i każdy sobie z tym poradzi.

Czy tym sposobem przeniosę każdą stronę?

Na wstępie zaznaczę, że sposób, który za chwilę opiszę, dotyczy raczej niewielkich stron i sklepów internetowych (tak, tak, można przenieść również WooCommerce), ale śmiało możemy przyjąć, że w tym gronie znajduje się około 90% aktywnie działających serwisów.

Jeśli twój przypadek jest bardzo skomplikowany, pamiętaj, że przenosząc się na serwery dhosting.pl, migracją zupełnie za darmo zajmą się nasi specjaliści.

A teraz ruszajmy już do dzieła!

Poznaj wtyczkę Duplicator

Do przeprowadzenia migracji wykorzystamy wtyczkę Duplicator, która jest na bieżąco aktualizowana (ostatni raz 2 dni temu), w pełni bezpieczna i popularna – wylądowała na ponad milionie stron opartych o WordPressa. Ponadto, co szczególnie cię ucieszy – jej obsługa nie wymaga absolutnie żadnych umiejętności technicznych. Po prostu podążaj zgodnie ze wskazówkami, a cały proces zakończy się happy endem.

Duplicator to narzędzie, przy którego pomocy utworzysz dwa pliki – spakowaną stronę razem z bazami danych oraz plik instalacyjny. Następnie otrzymane pliki wysyłasz na nowy serwer i instalujesz je przy pomocy prostego kreatora.

Przechodzimy do działania

Pierwsze, co musisz zrobić, to oczywiście zainstalować i aktywować wtyczkę. Następnie otwórz ją i kliknij “Create New” na stronie, którą ujrzysz.

duplicator create new

Na kolejnym ekranie kliknij “Next” (w 99% przypadku nie musisz tutaj niczego zmieniać).

duplicator new package

Po kliknięciu twoja strona zostanie przeanalizowana pod kątem błędów i jeśli wszystko będzie w porządku, zobaczysz następujące wyniki. Raczej nie zdarza się, żeby Duplicator stwarzał problemy.

duplicator scan complete

Pozostało zaznaczyć “Yes. Continue with the build process!” i kliknąć “Build”. Teraz musisz poczekać aż Duplicator utworzy pliki instalacyjne. Trwa to z reguły od kilkudziesięciu sekund do maksymalnie kilku minut.

Tak wygląda wynik pozytywny:

duplicator package completed

Pobierz obydwa pliki: “Installer” będący skryptem PHP, który uruchomisz na nowym serwerze oraz “Archive”, który skupia w sobie wszystkie pliki związane z twoją stroną oraz bazy danych.

Pozostało wysłać je na nowy serwer. Żeby nie marnować czasu, utwórz nową bazę danych. Ten proces różni się w przypadku większości hostingów. Jeśli przenosisz stronę na serwery dhosting.pl, instrukcję znajdziesz tutaj.

Jeśli pliki znajdują się już na serwerze, otwórz stronę http://twojadomena.pl/installer.php.

duplicator deployment

Zaznacz “I have read and accept all terms & notices (required to continue)” i kliknij “Next”.

Na kolejnym ekranie wprowadź dane do bazy danych, przetestuj ją klikając “Test datebase” i jeśli wszystko będzie z nią w porządku, kliknij “Next” i potwierdź w oknie, które wyskoczy, że chcesz uruchomić instalację.

duplicator install database

W kolejnym kroku opcjonalnie zmienisz adres witryny, jej tytuł i dodasz nowe konto administracyjne. Jeśli chcesz, żeby wszystko działało dokładnie tak, jak u poprzedniego usługodawcy, niczego nie zmieniaj i kliknij “Next”.

Po przeprowadzeniu instalacji kliknij “Site Login”.

duplicator test site

Zaloguj się i postępuj zgodnie z instrukcjami: usuń pliki instalacyjne przy pomocy “Remove Installation Files”i wyczyść pamięć podręczną klikając w “Clear Build Cache”.

W tym momencie twoja strona strona działa już w pełni na nowym serwerze. Pozostało zmienić adresy DNS i cieszyć się udaną migracją.


Sprawdź nas, Elastyczny Web Hosting przyjmie każdy ruch z Twojej strony!

Może się zdarzyć, że w trakcie tego procesu napotkasz pewne problemy, z którymi sobie nie poradzisz. Każda strona jest inna i trudno wszystko przewidzieć. W takiej sytuacji nie męcz się niepotrzebnie i po prostu skontaktuj się ze specjalistami dhosting.pl, którzy bezpłatnie przeniosą twoją stronę na nasze serwery.

5 Comments

    • Witam,
      Niestety nie wiem co robię źle – wtyczka robi installera i archiwum, ale ja mogę ściągnąc tylko instalera, archiwum nie da sięsciągnąć. Czy to możliwe że tylko wersja pro to potrafi?

  1. Jedna bardzo ważna uwaga odnośnie Duplicatora: Wtyczka nie radzi sobie z plikami w których nazwy posiadają polskie znaki lub inne wymagające kodowania UTF-8. Jeżeli podczas skanowania archiwum pojawi się błąd “Name Checks”, warto wrócić się do wcześniejszego kroku i w filtrach dodać /wp-content/uploads/ i stworzyć archiwum bez folderu /uploads/ (ponieważ to w nim domyślnie znajdują się pliki przesłane do folderu Media).

    W takim wypadku oczywiście folder ten będziemy musieli ręcznie przenieść przez FTP z wymuszonym kodowaniem UTF-8.

    Jeżeli tego nie zrobimy, po rozpakowaniu archiwum w miejscu docelowym część plików zostanie “rozłączona” ze stroną, ponieważ polskie znaki w nazwach plików zostaną zamienione na “krzaki”.

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wspierajmy środowisko

Jako Partner dhosting.pl możesz dołączyć do grona klientów, którzy wspierają proekologiczne działania sadząc drzewa w całej Polsce. Razem zadbajmy o planetę.

Nasze social media

3,214FaniLubię
124ObserwującyObserwuj
195ObserwującyObserwuj
74SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie komentarze

Kontakt z nami

dhosting.pl Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 98
00-807 Warszawa

Infolinia: +48 22 292 01 01
Handlowy: +48 22 292 01 23
E-mail: bok@dhosting.pl

Podobne artykuły