NASK zmienia cennik domen

12 października NASK, instytut prowadzący Rejestr domeny krajowej .pl, zwiększa ceny rejestracji oraz odnowienia domen. W związku z tym od tego dnia zmianie ulegnie również cennik dhosting.pl zarówno w zakresie ich rejestracji, jak i odnowienia wyłącznie o kwoty narzucone przez NASK.

Rejestracja domenJestBędzie
Domeny .pl9,90 zł9,90 zł (bez zmian)
Domeny funkcjonalne .pl (np. .com.pl)7,50 zł9,90 zł
Domeny regionalne .pl (np. .waw.pl)2,50 zł9,90 zł

Odnowienie domenJestBędzie
Domeny .pl99,00 zł109,00 zł
Domeny funkcjonalne .pl (np. .com.pl)99,00 zł99,00 zł (bez zmian)
Domeny regionalne .pl (np. .waw.pl)59,00 zł79,00 zł

Dla płatności za odnowienia domen, które zostaną zaksięgowane najpóźniej 11 października 2022 roku (do godziny 23:30), gwarantujemy realizację zamówienia w cenie sprzed podwyżki, dlatego gorąco zachęcamy do wykonywania ich jak najszybciej.

Jednocześnie informujemy, że nie planujemy kolejnych podwyżek.

NASK wymienia kilka czynników mających wpływ na wzrost cen rejestracji domen:

Na wzrost cen rejestracji domen internetowych wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze, rosnąca inflacja i trudny do przewidzenia jej poziom w czwartym kwartale tego roku, a także bardzo znaczący wzrost wydatków związanych z nakładami inwestycyjnymi oraz kosztami utrzymania systemów rejestru i infrastruktury DNS.

Wynagrodzenia w zawartych umowach z zewnętrznymi podmiotami zarówno w kraju jak i zagranicą wzrosły skokowo od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Jednocześnie odczuwamy, tak jak większość organizacji i przedsiębiorców, na polskim rynku, rosnącą presję płacową ze strony pracowników. Jako NASK jesteśmy zobligowani do utrzymywania najwyższej jakości kadry, dbania o stały rozwój zawodowy naszych pracowników a także dobierania do współpracy najlepszych partnerów dostępnych na rynku.

Po drugie, utrzymywanie bardzo niskich cen skutkuje wzrostem poziomu abuzywności w obszarze technicznym DNS. W okresie ostatnich 2 lat NASK obserwuje znaczący wzrost liczby blokowanych w bazie rejestru nowo rejestrowanych domen (na wniosek CERT Polska) ze względu na ich wykorzystanie w działalności przestępczej. Zahamowanie tych praktyk było ważną przesłanką do harmonizacji cen tego obszaru. Trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę, że ceny rejestracji domen ustalone były przed ponad dziesięcioma laty i nie były zmieniane.

Fragment rozmowy z Joanną Lesiak z Pionu Komunikacji Społecznej i Promocji NASK w serwisie Rynek domen.

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here

Wspierajmy środowisko

Jako Partner dhosting.pl możesz dołączyć do grona klientów, którzy wspierają proekologiczne działania sadząc drzewa w całej Polsce. Razem zadbajmy o planetę.

Nasze social media

3,214FaniLubię
124ObserwującyObserwuj
194ObserwującyObserwuj
74SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie komentarze

Kontakt z nami

dhosting.pl Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 98
00-807 Warszawa

Infolinia: +48 22 292 01 01
Handlowy: +48 22 292 01 23
E-mail: bok@dhosting.pl

Podobne artykuły