PHP 8.3 dostępne na naszych serwerach – przegląd nowości

W świecie technologii, gdzie zmiany są jedyną stałą, PHP kontynuuje swoją ewolucję, prezentując najnowszą wersję – PHP 8.3. Ta wersja, będąca kolejnym krokiem w rozwoju jednego z najpopularniejszych języków skryptowych, umożliwia tworzenie popularnych aplikacji webowych. W tym wpisie zaprezentujemy szczegóły wdrożenia nowej wersji PHP w dhosting.pl jak i nowości w niej zawarte.

PHP 8.3 dostępny na serwerze WWW, z poziomu konsoli SSH oraz w zadaniach CRON.

Najnowsza wersja PHP 8.3, jest już dostępna u nas na serwerach WWW zaczynających się od web02 i web03. Jeżeli po zalogowaniu do dPanelu przy pozycji EWH WWW widzisz oznaczenie serwera zaczynające się od web01 (jak na poniższym screenshocie), zgłoś chęć migracji na nowszą platformę z poziomu dPanelu lub poprzez moduł Helpdesk 24h kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta. Migracja na nowszą platformę jest bezpłatna.

Ponadto jeżeli Twoje strony są już ulokowane na nowej platformie, wersję PHP 8.3 możesz wybrać także w zadaniach CRON oraz z poziomu konsoli SSH – więcej informacji znajdziesz w artykule
https://dhosting.pl/pomoc/baza-wiedzy/jakie-wersje-php-sa-dostepne-na-poziomie-konsoli-ssh/

Obecnie w wersji PHP 8.3 nie wszystkie moduły (np. IonCube) są dostępne. Z pełnym phpinfo(), wraz z dostępnymi modułami możecie zapoznać się pod linkiem http://phpinfo83.dhosting.pl. Nowe moduły będą wprowadzane wraz z udostępnianiem ich przez developerów PHP i wydawców systemów operacyjnych.

UWAGA!  PHP 8.3 jest wersją rozwojową i zalecamy ostrożność w trakcie jej przełączania. Po ustawieniu nowej wersji PHP, warto upewnić się, czy strona działa poprawnie. W razie problemów z przełączeniem wersji PHP w dPanelu zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszej pomocy https://dhosting.pl/pomoc/baza-wiedzy/zmiana-wersji-php/ lub do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta.

PHP 8.3 – przegląd nowości

W PHP 8.3, twórcy skupili się na wprowadzeniu nowych funkcjonalności, ulepszeniach dotyczących wydajności oraz bezpieczeństwa, co czyni ten język jeszcze bardziej elastycznym i przyjaznym dla programistów. W tej wersji znajdziemy takie nowości jak: 

  • Dynamiczny dostęp do stałych klas – pozwala na odwoływanie się do stałych klas za pomocą zmiennych, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nazwa stałej nie jest znana na etapie pisania kodu, lecz jest określana w trakcie wykonywania programu.
class FruitPrices { 
const APPLE = 3.5; 
const BANANA = 2.0; 
const ORANGE = 4.0; 
} 
 
$fruit = 'BANANA'; 
 
// W PHP 8.3, możemy dynamicznie uzyskać dostęp do stałej klasy: 
$price = FruitPrices::{$fruit}; 
 
echo "Cena banana: $price"; // Wyświetli "Cena banana: 2.0" 
  • właściwość readonly – wprowadzono zmianę pozwalającą na nadpisanie wartości w metodzie __clone(). 
  • Atrybut #[Override] – nowy atrybut, który wskazuje, że dana metoda nadpisuje metodę klasy bazowej. Plusem atrybutu jest to, że w przypadku, kiedy metoda zmieni się w klasie bazowej bądź popełniony został błąd w nazwie metody (literówka) php w takim wypadku zwróci nam błąd. 
class BaseClass { 
public function showMessage() { 
echo "Wiadomość z klasy bazowej"; class DerivedClass extends BaseClass { 
#[Override] 
public function showMessage() { 
echo "Wiadomość z klasy pochodnej"; 

  • funkcja json_validate() – funkcja przeznaczona do walidacji ciągów znaków w formacie JSON. 
$jsonString = '{"name": "Jan", "age": 30}'; 
if (json_validate($jsonString)) { 
echo "Poprawny format JSON"; 
} else { 
echo "Niepoprawny format JSON"; 
  • Randomizer – rozszerzono klasę o nowe metody getBytesFromString(), która zwraca losowe bajty w postaci ciągu znaków, getFloat() – które zwracają losowe liczby zmiennoprzecinkowe z podanego zakresu. 
// Stary sposób generowania liczby losowej 
$oldRandom = mt_rand(1, 100); 
 
// Nowy sposób w PHP 8.3 
$newRandom = random_int(1, 100); 

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wspierajmy środowisko

Jako Partner dhosting.pl możesz dołączyć do grona klientów, którzy wspierają proekologiczne działania sadząc drzewa w całej Polsce. Razem zadbajmy o planetę.

Nasze social media

3,214FaniLubię
124ObserwującyObserwuj
195ObserwującyObserwuj
74SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie komentarze

Kontakt z nami

dhosting.pl Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 98
00-807 Warszawa

Infolinia: +48 22 292 01 01
Handlowy: +48 22 292 01 23
E-mail: bok@dhosting.pl

Podobne artykuły