Wydawać by się mogło, że uruchomienie własnej strony internetowej musi pochłaniać dużą ilość środków pieniężnych i czasu. Jednak nie musi tak być, ponieważ, aby stworzyć prostą, prywatną witrynę internetową wystarczy jedynie trochę pracy, samozaparcia i wiedzy. Pierwsze dwa elementy leżą całkowicie po twojej stronie, a ostatni przekażemy ci my!
Domena – nazwa i adres twojej strony
Pierwszym elementem, którego potrzebujesz, jest domena. Jednak zanim przejdziesz do jej kupna, zastanów się, jak nazwiesz swoją stronę. Nazwa musi być krótka i łatwa do zapamiętania, dzięki czemu każdy będzie w stanie wejść na twoją stronę bezpośrednio. Ponadto istotne jest rozszerzenie domeny. Najprościej mówiąc, jest to jej końcówka. Jeżeli chcesz, aby twoja witryna była dostępna wyłącznie na rynku polskim – wybierz końcówkę .pl. Z kolei, gdy zamierzasz prowadzić ekspansję na pozostałe kraje – lepiej sprawdzi się .com.
Hosting – czym jest i dlaczego jest potrzebny?
Żeby strona mogła poprawnie funkcjonować, wszystkie pliki z nią związane muszą być przechowywane na serwerze, czyli komputerze, którego pracą możesz zarządzać zdalnie. W przypadku wyboru hostingu masz kilka opcji. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są bezdyskusyjnie hosting współdzielony oraz serwer dedykowany. Warto przyjrzeć się również naszej usłudze zwanej Elastycznym Web Hostingiem, która jest największą innowacją na tym polu. Poniżej umówimy pokrótce te trzy rozwiązania.
W przypadku serwera współdzielonego otrzymujesz dostęp do wszystkich funkcji związanych z obsługą hostingu. W zależności od oferty możesz zarządzać bazą danych, zainstalowanym na serwerze oprogramowaniem czy pocztą elektroniczną. Nie masz jednak pełnej kontroli nad daną jednostką. Nie zmienisz jej systemu operacyjnego czy szczegółowych parametrów. Kolejną wadą jest to, że dzielisz przestrzeń z innymi klientami, których strony mogą mieć negatywny wpływ na działanie twojej witryny. Poza tym tego rodzaju usługa charakteryzuje się dość niskimi parametrami bezpieczeństwa, więc musisz liczyć się z tym, że twoja strona w momencie wygenerowania większego ruchu, może stać się niedostępna.
Bardziej skomplikowane portale wymagają kupna serwera dedykowanego. W tym przypadku otrzymujesz jedyne dane dostępowe, a wszystkie parametry ustalasz sam. Nie jest to jednak opcja przeznaczona dla początkujących, gdyż wymagana jest bardzo dobra znajomość systemu Linux lub Windows Server. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest wysoka moc serwera. Minusem z pewnością równie wysoka cena.
Elastyczny Web Hosting łączy w sobie zalety obu tych rozwiązań. Nie musisz dysponować absolutnie żadnymi umiejętnościami technicznymi – wszystko zrobimy za ciebie. Udostępniamy intuicyjny panel administracyjny, dbamy o backupy i w razie jakichkolwiek problemów, reagujemy. Nasza usługa to również zdecydowanie wyższe parametry bazowe i możliwość ich skalowania w locie. Jeśli na twoją stronę nagle wejdzie mnóstwo osób, nasz algorytm automatycznie dopasuje zasoby w ten sposób, żeby witryna pozostała dostępna. Dzięki temu nie płacisz zawsze wysokiej kwoty za parametry, które leżą niewykorzystywane tak, jak to działa przeważnie w przypadku serwera dedykowanego.
Pliki związane ze stroną
Ostatnim elementem, który odpowiada za funkcjonowanie strony, są jej pliki. Tutaj dostępne są dwa rozwiązania: pliki w formacie .html i .php, które przy każdej aktualizacji trzeba przysyłać ponownie na serwer lub zaawansowany system CMS pozwalający na edycję strony w czasie rzeczywistym.
Zdecydowanie bardziej polecamy zastosowanie systemu CMS, a dokładniej WordPress. Oprogramowanie to charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, prostotą obsługi (interfejs w języku polskim), a także otwartym kodem źródłowym, którego poznanie pozwala na tworzenie własnych rozszerzeń i szablonów. Jednak, jeśli nie posiadasz wiedzy programistycznej, nie musisz się niczego obawiać, ponieważ w sieci znajdziesz mnóstwo darmowych lub płatnych wtyczek (np. tutaj) i motywów, które możesz wykorzystać na własnej stronie.
Sprawdź nas, Elastyczny Web Hosting przyjmie każdy ruch z Twojej strony!
Uruchomienie własnej strony nie jest trudnym procesem. Musisz jedynie odpowiednio się do tego przygotować. W pierwszej kolejności ustal nazwę swojej strony i funkcjonalności, a wykonywanie kolejnych kroków, czyli kupno domeny, hostingu i wybór systemu CMS będą zdecydowanie łatwiejsze. Dodatkowe informacje znajdziesz pod tym linkiem.
Bardzo cenne i treściwe porady szczególnie odnośnie wyboru właściwej domeny. Artykuł warty przeczytania!
Bardzo fajnie wideo. Zachęca do zamówienia hostingu. ;)