Menedżer plików to proste narzędzie do nawiązywania połączeń z serwerami FTP.
Jest to autorskie rozwiązanie dhosting.pl, które w szybki i łatwy sposób pozwala przesłać pliki na swoje konto FTP. Główną zaletą Menedżer plików jest jego proste intuicyjne działanie oraz brak konieczności pobierania aplikacji – wszystko działa w oparciu o przeglądarkę internetową. Występuje możliwość edycji pliku bezpośrednio z konta i zapisywania go.
W przypadku braku dostępu do programu zainstalowanego na naszym komputerze do przesyłania plików, a zależy nam na czasie, Menedżer plików jest najlepszym rozwiązaniem.
Spis treści
Jak logować się do Menedżera plików
1. W dPanelu klikamy Menedżer plików.
2. Otworzy nam się nowa strona, aby mieć dostęp do Menedżera plików musimy się zalogować. Po wpisaniu danych identyfikacyjnych klikamy OK.
- Login – login naszego konta FTP
- Hasło – hasło naszego konta FTP
Odradzamy zapamiętywanie haseł
3. Po zalogowaniu będziemy mieli dostęp do naszego konta FTP z poziomu przeglądarki.
Jak stworzyć nowy katalog
1. W głównym oknie naszego konta FTP klikamy Nowy katalog.
2. Pojawi nam się następnie okienko z prośbą o nadanie nazwy dla naszego katalogu – podajemy nazwę i klikamy OK.
3. Utworzony przez nas katalog pojawi się teraz na liście.
Jak wgrać plik w Menedżerze plików
1. W głównym oknie naszego konta FTP klikamy Wgraj. Jeżeli chcemy, aby plik został wgrany do konkretnego katalogu, zaznaczamy taki katalog (wystarczy raz kliknąć na nazwie katalogu), a następnie klikamy Wgraj.
2. Następnie pojawi nam się okienko, gdzie możemy wybrać, jaki plik ma być wgrany. Klikamy Przeglądaj, później wybieramy żądany przez nas plik z miejsca na komputerze i zatwierdzamy.
3. Plik pojawi się liście z informacją, w ilu procent jest wgrany na nasze konto FTP. Jeżeli jest 100% możemy zamknąć okno wgrywania.
4. Wgrany plik pojawi nam się na liście
Jak rozpakować archiwum i jak usuwać pliki
Możliwość rozpakowania archiwum jest tylko w przypadku rozszerzenia .ZIP.
1. Po wgraniu archiwum .ZIP na nasze konto FTP klikamy znak “+” obok wgranego pliku. Rozwinie nam się lista katalogów, jakie znajdują się w archiwum.
2. Klikamy w nazwę katalogu, który znajduje się wewnątrz archiwum .ZIP, następnie zaznaczamy pliki, które mają zostać wypakowane i klikamy Rozpakuj w górnej części okna.
3. Pojawi nam się okno z zapytaniem, gdzie ma zostać rozpakowana zwartość. Wyświetli nam się lista wszystkich katalogów na naszym koncie FTP. Klikamy żądany przez nas folder i zatwierdzamy całą czynność klikając OK.
4. Czekamy, aż pliki zostaną wypakowane (może to zająć do kilku minut). Po wykonaniu całego procesu zostaniemy poinformowani listą plików wypakowanych (kolor zielony oznacza prawidłowe wypakowanie pliku, kolor czerwony to uszkodzony plik).
5. Teraz można usunąć niepotrzebne archiwum .ZIP. W tym celu wybieramy główny katalog naszego konta FTP, który znajduje się na samej górze listy z lewej strony (w tym przypadku demo_jk). Klikamy prawym przyciskiem myszy na pliku, która ma być usunięty i wybieramy Usuń. Tak jak można zauważyć, w górnym panelu mamy również przycisk Usuń – wystarczy zaznaczyć plik lub kilka plików i kliknąć Usuń.
Usuniętych plików nie można odzyskać, warto więc przemyśleć, czy na pewno chcemy usunąć plik. Zawsze można pobrać plik przed jego usunięciem z konta FTP.
Jak pobierać pliki
1. Zaznaczamy plik, który chcemy pobrać, a następnie klikamy Ściągnij.
2. Pojawi nam się zapytanie gdzie pobrać plik, wybieramy miejsce docelowe i czekamy, aż pobierze się plik.
Jak edytować pliki na koncie FTP
1. Zaznaczamy plik, który chcemy edytować (klikamy raz w jego nazwę), następnie klikamy Edytuj, przycisk znajduje się w górnym panelu.
2. Pojawi nam się nowe okno umożliwiające edycję pliku bezpośrednio z naszego konta FTP. Po wykonaniu edycji możemy wybrać Zapisz lub Ściągnij, obie opcje znajdują się w górnym panelu nowego okna.