Jak wyłączyć WP-Cron i poprawić wydajność WordPressa

WP-Cron to nic innego, jak rozwiązanie WordPressa do obsługi zadań zaplanowanych/cyklicznych, swoisty harmonogram zadań. Jest to rozwiązanie, które symuluje działanie CRONa systemowego służącego do automatyzacji zadań i oferowanego jako część systemów unixowych. Narzędzia do konfiguracji systemowego CRONa znajdziecie w panelu administracyjnym, jest udostępniane w standardzie praktycznie przez każdą firmę hostingową. WP-Cron bywa problematyczny i możne znacząco wpłynąć na wydajność strony szczególnie, gdy ta cieszy się sporą popularnością i jest odwiedzana przez wielu użytkowników w krótkim czasie.

WP-Cron może istotnie wpłynąć na wydajność strony

Problemy może powodować sam sposób działania wp-cron.php, który wykonuje zaplanowane zadania w momencie wywołania strony, w ramach której działa. Takie rozwiązanie ma oczywiste wady:

 1. Przy małym ruchu bez wejść na stronę zadania nie będą realizowane, np. zaplanowane wpisy do publikacji, ponieważ nie ma wywołania WP-Cron, a co za tym idzie nie ma kto napędzić tej machiny w ruch i wszystko stoi w miejscu, aż do kolejnego wejścia użytkownika na stronę.
 2. Przy dużym ruchu, z kolei, częstotliwość wywołań WP-Cron może powodować zwiększenie obciążenia serwera i wpływać negatywnie na wydajność strony.

Wyłączamy WP-Cron i ustawiamy prawdziwe zadanie CRON

No dobrze, w takim razie jak można to poprawić? Tutaj z pomocą przychodzi systemowy CRON. Idea jest bardzo prosta, cyklicznym zadaniem CRON wywołujemy wp-cron.php dla naszej strony, który realizuje zaplanowane zadania. Takie podejście rozwiązuje oba przedstawione wyżej problemy – zrealizuje zadania niezależnie od ruchu, jednocześnie niwelując narzut obciążenia.

Do dzieła.

Dodajemy zadanie CRON, które będzie wywoływać wp-cron.php naszej strony co 3 minuty

 1. Logujemy się do swojego konta w dpanel.pl.
 2. Przechodzimy do (menu po lewej stronie) Usługi dodatkowe -> Zadania CRON.
 3. Klikamy w +DODAJ i otworzy się okno dodawania zadania.
 4. Wybieramy PROFIL standardowy, PROGRAM np. PHP 7.0.
 5. Podajemy ŚCIEŻKĘ do wp-cron.php w Twoim WordPressie, w naszym wypadku będzie to najpewniej ~/nazwa-domeny.pl/public_html/wp-cron.php, ale może się różnić, wszystko zależy od instalacji. Jeśli masz wątpliwości, połącz się z swoim kontem FTP i zweryfikuj.
 6. W KATALOG ROBOCZY wprowadź ścieżkę do public_html swojej domeny, np. ~/nazwa-domeny.pl/public_html, to wystarczy.
 7. Na koniec ustawiamy interwał, z jakim ma uruchamiać się nasz skrypt:
  1. Zmieniamy INTERWAŁ na Własny interwał.
  2. Wprowadzamy * /3 * * * *, w ten sposób ustawimy zadanie, aby uruchomiało się cyklicznie co 3 minuty.

Warto wiedzieć

 • Są różne sposoby na dodawanie zadań CRON, opisywany tutaj jest tylko jednym z nich.
 • Na liście zadań CRON w dpanelu można wyświetlić dziennik zdarzeń CRON dla wybranego zadania. Dzięki temu można między innymi zweryfikować czy zadania działa poprawnie. Jeśli działa poprawnie, będą widoczne zarejestrowane wykonania zadań co 3 minuty.
 • Więcej informacji o tym, jak skonfigurować CRON znajdziesz w naszej pomocy: https://pomoc.dhosting.pl/?s=cron.

Przykład, jak powinien być wypełniony formularz dodawania zadania CRON poniżej:

zadanie cron

Wyłączamy WP-Cron w pliku WP-Config

Mamy już zadanie CRON, które będzie wykonywało plik wp-cron.php w celu realizacji zaplanowane zadania WordPressa. Teraz możemy już spokojnie wyłączyć WP-Cron w naszej instalacji WordPressa. W tym celu musimy dostać się do instalacji WordPressa i edytować plik konfiguracyjny wp-config.php:

 1. Poprzez FTP dostajemy się do plików naszego WordPressa i edytujemy plik wp-config.php. Plik powinien znajdować się w katalogu głównym naszej strony.
 2. Gdzieś na dole pliku dodajemy wpis, który wyłączy WP-Cron i zapisujemy plik. Od tej pory plik wp-cron.php będzie wykonywany co 3 minuty.
//Wyłączenie funkcji WP-Cron
define('DISABLE_WP_CRON', true);

To tyle. Teraz Twój WordPress może działać wydajniej przy większym ruchu na stronie, a zaplanowane zdania powinny wykonywać się bez większych problemów, nawet wtedy, gdy na Twoją stronę wchodzi mniej osób, np. w nocy.

Wspólna pomoc

Partnerzy dhosting.pl, Fundacja Mam Marzenie oraz twórcy ambitnych projektów – wspólnie z nami pomagają innym tworzyć „wielkie” projekty. Małe i duże. Tworzące różnicę.

Program Partnerski 2.0 – dlaczego to robimy?

Marzeniem moim i wszystkich współtworzących dhosting.pl już od pierwszych dni powstania marki, było dostarczać rozwiązania, z których sami chętnie chcielibyśmy korzystać, a to wszystko...

Nowy Program Partnerski w dhosting.pl

Po wielu miesiącach prac mamy przyjemność zaprezentować nowy Program Partnerski dhosting.pl. Od dzisiaj to partnerzy decydują na co przeznaczą swoją prowizję, która będzie wzrastać...

Wywiad z Magdaleną Kilan – Fundacja Mam Marzenie

Fundacja Mam Marzenie istnieje na rynku już 16 lat i zrealizowała już prawie 8500 marzeń ciężko chorych dzieci. Organizacja opiera się o ludzi z...

Wsparcie ambitnych projektów

Tworząc w 2016 roku Elastyczny Web Hosting, chcieliśmy udostępnić ludziom usługę, która pozwoli im rozwijać swoje projekty bez zmartwień o infrastrukturę serwerową oraz koszty....
Zdecyduj, który projekt otrzyma wsparcie w ramach Programu Partnerskiego dhosting.pl lub dodaj własny.

Nasze social media

2,925FaniLubię
107ObserwującyObserwuj
144ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie komentarze

My na YouTube

Kontakt z nami

dhosting.pl Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 98
00-807 Warszawa

Infolinia: +48 22 292 01 01
Handlowy: +48 22 292 01 23
E-mail: bok@dhosting.pl

Podobne artykuły

Zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here