EWH za 144 zł 240 zł

skończy się za:

00
dni
00
godzin
00
minut
00
sekund
Wypróbuj hosting

Hosting dla ambitnych projektów.

Case Study

20 mln wyświetleń serwisu miesięcznie. Czy Elastyczny Web Hosting da radę? Case study Tabletowo.pl

Tabletowo.pl

Krótko o serwisie

Tabletowo.pl to jeden z największych serwisów poświęconych technologiom mobilnym w Polsce, który zadebiutował w 2010 roku. Publikowane artykuły każdego miesiąca czyta ponad 1,2 miliona osób, które generują przeszło 20 mln wyświetleń*.

Poprzedni usługodawca

Zanim Tabletowo.pl trafiło na nasze serwery, działało u innego usługodawcy. Duża popularność i szybki rozwój serwisu sprawiły, że na serwerze powoli robiło się zbyt ciasno, a obecność kilku innych projektów nie pomagała. Wystarczyło, że jeden z nich miał problemy, by dotknęły one wszystkich.

W przypadku nagłych skoków ruchu serwer nie spełniał oczekiwań, co wiązało się ze znacznymi spowolnieniami ładowania strony. Doszło do tego, że prowadzący Tabletowo musieli wyłączyć niektóre moduły, żeby serwis w ogóle mógł działać poprawnie. Po miesiącach takiego funkcjonowania podjęto decyzję o migracji i zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań.

Problemem był również rosnący koszt usługi, który dobił do pułapu ~500 zł netto miesięcznie.

Ekipie Tabletowo.pl zależało przede wszystkim na dostępności usługi, jej stabilności i wydajności, przy zachowaniu rozsądnych cen. Serwis taki jak ten musi mieć zapas mocy, żeby w razie potrzeby obsłużyć nagłe skoki ruchu wywoływane zwiększonym zainteresowaniem niektórymi artykułami, więc to również trzeba było wziąć pod uwagę przy wyborze nowego hostingu.

Elastyczny Web Hosting na ratunek!

Tabletowo rozważało kilku usługodawców, ale po testach i przeprowadzonym researchu ostatecznie wybrali usługę Elastyczny Web Hosting, dostarczaną przez dhosting.pl. W decyzji pomogła również znajomość idei automatycznego skalowania zasobów, z którą spotkali się w rozwiązaniach chmurowych innych firm.

EWH w tym przypadku jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ płaci się tylko w momencie przekroczenia bazowych zasobów, która i tak znajdują się na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do hostingów współdzielonych innych firm - 1 GHz CPU, 2 GB RAM i 50 GB SSD.

Migracja serwisu na nasze serwery przeszła bez żadnych komplikacji. Z powodzeniem udało się przenieść ponad 100 GB danych. Okazało się, że serwis przeważnie nie przekracza bazowych zasobów, a kiedy to się dzieje, wykorzystanie procesora dochodzi maksymalnie do 2 GHz, natomiast wykorzystanie pamięci operacyjnej przekracza nieznacznie 1,5 GB.

Tak niskie wykorzystanie zasobów to w głównej mierze zasługa tego, iż nasi administratorzy zdecydowali się na wdrożenie wtyczki LiteSpeed WordPress Cache, które było możliwe, dzięki temu, że serwery dhosting.pl działają w oparciu o LiteSpeed Web Server i dedykowany mechanizm LSCache po stronie serwera. To połączenie powoduje drastyczne przyspieszenie wczytywania stron WWW oraz znacznie optymalizuje wykorzystanie zasobów serwera. Jest również realną konkurencją dla popularnej wtyczki WP Super Cache, którą aktualnie bije na głowę.

Największy skok wykorzystania CPU zanotowano w maju, prawdopodobnie ze względu na okres komunijny. Wtedy słupki wzrosły do 7 GHz. Gdyby Tabletowo przekraczało zasoby na tradycyjnym hostingu współdzielonym, ich strona zostałaby zablokowana lub drastycznie zwolniła. U nas jest inaczej - dodatkowe zasoby są rozliczane w formie przedpłaty.

Wydajna chmura, którą zarządzają administratorzy po stronie usługodawcy, z estymacją wykorzystania zasobów i funkcją ich automatycznego skalowania według ustawionych parametrów, to rozwiązanie prawie idealne. Jednak zmiana usługodawcy nie wiązała się tylko z dbaniem o parametry usługi – zwiększyliśmy wydajność strony z jednoczesnym obniżeniem kosztów i sporym buforem bezpieczeństwa na dalszy rozwój. To istotne, bo wydajny hosting dla sporego projektu, który jednocześnie nie zrujnuje portfela, znaleźć niełatwo.

Katarzyna Pura

CEO w Tabletowo.pl

Ile to kosztuje?

Jaki jest realny koszt, który ponosi Tabletowo? Oczywiście podstawa to 240 zł netto rocznie. Natomiast miesięczny koszt w ramach elastycznego skalowania wynosi około 30 zł netto. Po zsumowaniu tych dwóch wartości otrzymujemy kwotę około 50 zł netto miesięcznie, więc 10 razy mniej w porównaniu do poprzedniego usługodawcy.

Średnie obciążenie serwera


dhosting.pl
Poprzedni usługodawca
Estymowany koszt roczny
560 zł netto
6000 zł netto
Model rozliczania
Roczny + zużyte zasoby
Miesięczny, roczny
Pojemność konta
Bazowo 50 GB, skalowanie do 1 TB
Bez limitu
Typ dysków
SSD
SSD
Transfer danych
Bez limitu
Bez limitu
Własny adres IP
Tak
Nie
Zasoby procesora
Bazowo 1 GHz, skalowanie do 24 GHz
2 rdzenie procesora
Maksymalna ilość pamięci RAM dla wszystkich procesów
Bazowo 2 GB, skalowanie do 64 GB
4 GB
Maksymalna pamięć RAM dla jednego procesu
8 GB
512 MB
Maksymalna liczba procesów PHP/CGI
Bez limitu
100
Maksymalny czas wykonywania skryptu PHP/CGI
Bez limitu
300 s.
Maksymalna liczba jednoczesnych połączeń HTTP
Bez limitu
Bez limitu
Maksymalna liczba jednoczesnych połączeń do baz danych
Bez limitu
100
Maksymalny czas wykonywania zapytania do bazy
Bez limitu
60 s.
Zadowolenie klienta
Tak
Nie


Niektórzy mogą zarzucić, że w tej cenie Tabletowo znajdzie, np. wydajny serwer VPS i również nie będzie problemów z działaniem serwisu. Być może, ale w takiej sytuacji potrzebny jest administrator, który zajmie się obsługą serwera. Elastyczny Web Hosting jest natomiast w pełni zarządzaną przez nas usługą, więc klienci mają dostęp do intuicyjnego, autorskiego panelu administracyjnego, nie martwią się o backupy i śpią spokojnie, bo wszelkimi awariami zajmują się administratorzy, którzy czuwają nad całością 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Poza tym Elastyczny Web Hosting automatycznie skaluje zasoby w zależności od potrzeb. W przypadku, gdy serwis osadzony jest na VPS i zaliczy gigantyczny skok ruchu, w końcu wyczerpie zasoby i zostanie zablokowany. Kiedy natomiast zaplanujesz kampanię i wiesz, że w konkretnym okresie wykorzystasz więcej zasobów, to oczywiście będziesz mógł przydzielić dodatkowe zasoby do VPS, ale wiąże się to z kontaktem z supportem, zamówieniami, rozliczeniami i dodatkowymi fakturami. U nas ta kwestia rozwiązywana jest automatycznie.

Właśnie to wyróżnia Elastyczny Web Hosting na tle innych usług - łączy w sobie największe zalety hostingu współdzielonego, VPS i serwerów dedykowanych.

Więcej o migracji Tabletowo.pl przeczytasz tutaj.

*Podane statystyki wyświetleń policzone są na podstawie analizy logów serwera i zawierają całkowity ruch, włącznie z robakami, botami itp., bo taki realnie musi obsłużyć serwer.

background

Przeniesiemy Twój hosting za darmo

14 dni darmowych testów

Edugrafia.pl

Kilkaset gigabajtów danych i Elastyczny Web Hosting. Case study Edugrafia.pl

Edugrafia.pl to platforma zajmująca się elektroniczną sprzedażą kursów wideo, więc wymaga naprawdę sporo miejsca na dyskach. Mowa o blisko 200 GB danych i kilkuset gigabajtach wykorzystywanego transferu miesięcznie. Właściciel serwisu przeniósł się do nas z o12.pl przez ciągłe zwalnianie i awarie serwerów. Szukał dla siebie nowego miejsca, w którym znajdzie sprawny support, dopasowanie do potrzeb i brak awarii. Wtedy pojawiliśmy się my.

Czytaj case study
Zobacz wszystkie case study